Czakra gardła odnosi się do żywiołu eteru (przestrzeni) i zmysłu słuchu.

Eter stanowi nośnik dźwięku, słowa mówionego, jak również słowa Stwarzającego. Na poziomie fizycznym ma połączenie energetyczne z gruczołami tarczycy i wpływa na funkcjonowanie gardła, tchawicy, migdałów, oskrzeli oraz strun głosowych. Najczęściej przedstawia się czakrę gardła w kolorze niebieskim i umiejscawia za dołem gardła. Jej graficznym symbolem jest lotos o szesnastu płatkach, wewnątrz którego znajduje się biały okrąg, kojarzony z pełnią księżyca – symbolem eteru. Czakra ta jest łączona również ze zmysłami słuchu, węchu i smaku.

Czarka gardła symbol

Za co odpowiada czakra gardła

Czakra piąta, inaczej czakra gardła, to miejsce najważniejsze, po­nieważ właśnie z tego miejsca człowiek czerpie twórczą moc mowy, która pozwala wyrazić i wprowadzić w czyn nasze myśli i emocje.

Czakra gardła odpowiedzialna jest za łatwość komunikacji z innymi osobami. Sprawia, że czujemy się pewni siebie, z łatwością wyrażamy własne zdanie. Przednia część jest utożsamiana z pobieraniem i przyswajaniem wiedzy, a także z braniem odpowiedzialności za wyrażanie własnych potrzeb. Tylna cześć kojarzona zaś jest z naszym poczuciem miejsca, jakie zajmujemy w społeczeństwie, w miejscu pracy oraz z pragnieniem odniesienia sukcesu na płaszczyźnie materialnej.

Funkcja czakry gardła

Funkcją tej czakry jest oczyszczanie i transformowanie tego, co negatywne. Według niektórych wierzeń jest punktem wyjścia prany – energii, która w trakcie oddychania ma oczyszczać ciało z substancji toksycznych. Z kolei na poziomie mentalnym w tym ośrodku energetycznym dochodzić ma do przekształcenia negatywnych doświadczeń w mądrość i wiedzę.

Czy rozpoznać czy czarka gardła Vishuddha dobrze funkcjonuje?

Osoba, u której czakra gardła działa w sposób harmonijny cechować będzie się spokojem, prawdomównością, umiejętnością wyrażania własnych potrzeb, zdolnością komunikowania się na każdej płaszczyźnie, spontanicznością oraz swobodą. Pełne otwarcie tej czakry prowadzi do wyostrzenia słuchu i wiedzy. Łączona jest z umiejętnością wyrażania zdolności twórczych. Kiedy jest otwarta wyzwala poczucie swobody, wolności i spontaniczności. Jest odpowiedzialna za umiejętność wyrażania swoich myśli i emocji, które to dają możliwość rozwijania swoich indywidualnych talentów i umiejętności. Wyższy rozwój tego ośrodka energetycznego prowadzi do rozwijania daru jasnosłyszenia – słyszenia swojego wewnętrznego głosu. Czakra sakralna jest ściśle związana z czakrą gard­ła, wyższym ośrodkiem kreatywności. Kiedy czakra gardła jest bardzo silna i aktywna, czakra sakralna też jest pobudzona. Jednak niekoniecznie na odwrót. Gdy człowiek często się martwi, jego czakra gardła jest zbyt pobudzona. Przejawia się to w postaci nad­miernej skrupulatności myślenia. Piąta czakra stanowi ważny łącznik dolnych czakr z centrami głowy. Stanowi pomost między myśleniem a czuciem, pomiędzy impulsami a reakcjami na nie. Poprzez czakrę piątą człowiek wyraża wszystko, co w nim istnieje: śmiech i płacz, uczucia miłości i radości, jak również strachu i wściekłości.

Pełne otwarcie tej czakry

Pełne otwarcie czakry gardła wyrażać się będzie u człowieka poprzez: spontaniczność, otwartość, lekkość, łatwość kontaktu, swobodę, wolność, radość, delikatność, czystość oraz lojalność. Odpowiedzialna również za wyrażanie siebie bez lęku czy wstydu. Jeżeli czakra gardła funkcjonuje prawidłowo to nie ma żadnych problemów ze szczerą komunikacją. Człowiek mówi to co myśli, nie przejmuje się opiniami innych ludzi.

Zharmonizowana czakra gardła to duża wrażliwość na słowa, kolor i dźwięk. Często mają ją otwarci artyści, muzycy, poeci, tancerze i malarze. Jeśli otwarta jest zarówno czakra gardła jak i serca, to wzajemnie się one wzmacniają i sprawiają, że człowiek mówi prawdę – taki głos ma wówczas wibrację, która potrafi uzdrawiać.

Zablokowana czakra gardła – objawy

Zablokowana czakra piąta może przejawiać się poczuciem ograniczenia, lęku, niepokoju, braku wolności, trudnościami z komunikowaniem się i ograniczeniem zdolności twórczych. Przy blokadach czakry gardła głos może być ściśnięty – nie będzie miał swej prawdziwej mocy. Energetyczna dysharmonia tego centrum może przyczyniać się do chorób tarczycy i gardła, a także powodować u osoby przejawianie sarkazmu, brak umiejętności wyrażania własnych opinii, lęk przed krytyką i porażką. Blokować może ją równie skutecznie kłamstwo, brak akceptacji oraz wypieranie się swojej prawdziwej natury.

Jest to jeden z najbardziej czułych ośrodków na wszelkie emocjonalne blokady i zaburzenia energetyczne. Prowadzi to najczęściej do chorób objawiających się na poziomie fizycznym. Czakra piąta powiązana jest z tarczycą, gardłem, nosem, uszami, zębami oraz ustami. Przy zaburzeniu tej czakry mogą pojawić się problemy, takie jak: astma, ból gardła, problemy z tarczycą i słuchem.

Źle ukierunkowana silna energia tego centrum sprzyja fanatyzmowi religijnemu. Nadmiar energii powoduje gadatliwość, zadufanie w sobie. Niedobór energii to z kolei brak cierpliwości słuchania innych oraz problemy z mówieniem. Źle działająca powoduje trudności w wyrażaniu emocji oraz brak twórczego podejścia do życia.

Zobacz również: Hipnoza regresyjna CMF

Jak harmonizować i oczyścić czakrę gardła?

Harmonizowanie i oczyszczanie tej czakry możliwe jest przez stosowanie właściwych afirmacji, muzyki i medytację. Powinny one stanowić codzienna praktykę na ścieżce samorealizacji. 

Dla pobudzenia czakry piątej możemy sięgnąć po kontemplację czystego, niebieskiego nieba, która podziała na nas niezwykle relaksująco. Dobrą praktyką otwierania tej czakry będzie śpiew, granie na ulubionym instrumencie lub mantrowanie dźwięku „HAM”.

Stosowanie zapachów i kamieni może również otworzyć i aktywizować tę czakrę. Olejki zapachowe, które mogą być tu przydatne to: paczula, białe piżmo, hiacynt. Jeśli wolimy oddziaływać kamieniami szlachetnymi, wybierzmy spośród: karneolu, bursztyny, kwarcu różowego, lapis lazuli, ametystu lub kryształu górskiego.

Afirmację, które pomogą uzdrowić tę czakrę:

Przejawiam się poprzez moją twórczość i kreatywność

Z łatwością wyrażam siebie

Inne artykuły o czarkach