W tradycji hinduistycznej jest to czakram harmonii i zrozumienia. Centrum miłości, radości i wybaczania. Ze względu na swe środkowe położenie wśród czakramów, uważana jest za centralny punkt ludzkiej energii. Stanowi ona punkt centralny naszego istnienia. Łączy czakry dolne, skupiające się na ciele i rzeczach przyziemnych z pozostałymi czakrami, które z kolei skupiają się bardziej na sferze duchowej.

Serce jest jądrem, w którym łączą się energie płynące z góry z energiami płynącymi z dołu. Jej zadaniem jest równoważenie i jednoczenie tych odrębnych aspektów naszego bytu. Na poziomie serca akceptujemy przenikanie się materii z duchem. Czakra serca umiejscowiona jest w klatce piersiowej na wysokości serca. Kolorami, które jej odpowiadają są kolejno: zielony, różowy oraz złoty. Związana jest z żywiołem powietrza oraz zmysłem dotyku. Jeśli chodzi o aspekt fizyczny, czakra ta ma połączenie z gruczołem grasicy, odpowiedzialnym za system immunologiczno – odpornościowy a także powiązana jest z układem oddechowym, krążenia i skórą.

Kiedy czakra serca doznaje przebudzenia człowiek gwałtownie i mocno zaczyna odczuwać połączenie ze wszystkimi istotami żyjącymi na Ziemi. Staję się wrażliwszy na otaczające go piękno, potrafi nawet płakać ze szczęścia. Równocześnie ze względu na swoją subtelność staję się łatwiejszym celem do ataku przez inne, mniej wrażliwe jednostki. Ucieka od gwałtownych i agresywnych ludzi, zdarzeń i sytuacji. Zmienia się jego dotychczasowe nastawienie do ludzi, wyzwala się w nim duża fala współczucia i wrażliwości. W sercu zaczyna panować cisza i spokój. Budzi się w nim o wiele większa empatia. Osoby z przebudzoną czwartą czakrą uciekają przed ludźmi, którzy oszukują i ranią innych.

Anahata – Czakra Serca

Czakra serca otwarta

Ośrodek czakry czwartej budzi wyższą świadomość serca. Przebudzony wnosi w życie spirytualne dary; np. psychokinezy i spirytualnego healingu. Zdarza się, że czakra serca może otworzyć się tylko na kilka minut, kilka dni i ponownie się zamknąć. Należy dbać o jej czystość. Kiedy jest w pełni aktywna wpuszcza do swojego ośrodka wyższe energie. Osoby, których czakra serca działa prawidłowo cechują harmonijne, pozytywne relacje z innymi ludźmi. Osoby z otwartą czakrą serca emanują miłością, dobrocią i wyrozumiałością. Nie trzymają w swoim sercu długo urazy ani żalu – potrafią wybaczać. Człowiek z prawidłowo działającą czakrą serca odczuwa harmonie w swoim życiu, kocha siebie, innych, zwierzęta oraz naturę. Ludzie Ci najczęściej są wrażliwi na piękno otaczającego ich świata. Dostrzegają piękno w przyrodzie, sztuce i muzyce. Potrafią dawać z radością i brać z radością. Mają świadomość, że źródło miłości znajduje się w nich samych i jej odczuwanie nie zależy od nastroju innych ludzi. Są wspaniałomyślni, bo dawanie innym czegoś od siebie sprawia im mnóstwo radości.

Zobacz również: Na co pomaga hipnoza regresyjna CMF?

Czakra serca zamknięta

Jeśli przepływ energii przez czakrę serca jest zaburzony osoby takie trzymają urazy w swoim sercu, mają problemy z wybaczaniem innym. Ich uczucia jakie mają są miłością warunkową – “kochają” wyłącznie za coś. Noszą w sobie przekonanie, że nie zasługują na miłość. Obce jest im odczuwanie współczucia wobec innych istot. Okazywanie jakichkolwiek uczuć wprawia ich w zakłopotanie, zmieszanie. Dlatego często z tego powodu stawiają mentalny mur pomiędzy sobą, a innymi. Czują się dobrze tylko wtedy, gdy inni okazują im swoje zainteresowanie. Towarzyszą im ciągłe wahania nastroju, począwszy od gniewu, skończywszy na wielkiej euforii. Chciałyby dawać miłość, lecz boją się otworzyć i doświadczyć ewentualnego odrzucenia i zranienia. Uważają, że źródło miłości jest w innych, a nie w nich samych. Z tego też powodu bardzo często czują smutek, rozdrażnienie. W związku przejawiają zaborczość, a partnera traktują jako swoją własność. Osłabiona czakra serca wiąże się z nieumiejętnością okazywania miłości i czułości, zarówno względem siebie, jak i bliskich.

Odcięcie się od źródła radości i miłości, które gości w sercu, skutkuje często przygnębieniem oraz poczuciem osamotnienia. Oddala również od wejścia w prawdziwie bliską i intymną relację z drugim człowiekiem.

Harmonizowanie czakry serca

Aby zbilansować działanie pracy czakry serca należy otaczać się kolorem zielonym oraz różowym. Kolor zielony będzie działał uspokajającą oraz regenerująco, zaś różowy pozwoli rozbudzić więcej czułości i miłości. Warto wybierać i spożywać produkty takie jak: brokuł, winogron czy awokado, które zasilą nas swoją energią. Dobrym pomysłem będzie też wybór odzieży w odcieniach zieleni, szmaragdu, seledynu bądź różu. Pomocny okaże się też tu kontakt z naturą, chodzenie boso po trawie bądź spacer w deszczowy dzień pobudzi tą czakrę do działania.

Również kamienie szlachetne bardzo dobrze poradzą sobie z oczyszczaniem tej czakry. Najlepszym wyborem będzie tu: kwarc różowy, malachit oraz awenturyn. Jeśli lubimy oddziaływać na nasz zmysł węchu, powinniśmy wybrać olejek różany.

Bardzo dobrym sposobem na otwieranie tej czakry oprócz kontaktu z naturą i otaczaniem się kolorem zielonym jest również kontakt ze zwierzętami. Jeśli mamy w domu jakieś zwierzę, warto poświęcać jak najwięcej czasu na przytulanie i głaskanie go, a będzie to przyjemna, obustronna wymiana energii.

Warto popracować również nad akceptacją i miłością do samego siebie. Z pomocą mogą przyjść tu medytacje, wizualizacje czy afirmację, takie jak:

Promienieje bezwarunkową miłością, ponieważ źródło miłości jest we mnie

Pragnę obdarowywać miłością każdą istotę

Wsłuchuje się w głos mojego serca

Dobrze byłoby sprawdzić, jak reagujemy na tego typu komunikaty, a w razie sprzeciwu popracować nad wybaczaniem sobie bądź innym.

Inne artykuły o czarkach