W tekstach Jogi, najczęściej jest opisywana jako odwrócony kwiat lotosu o tysiącu płatków, w środku którego znajduje się księżyc w pełni. Umiejscowiona na szczycie czaszki, stanowi kanał i połączenie z wyższą kosmiczną świadomością. Gdy ośrodek ten zostanie obudzony, człowiek zaczyna doświadczać ponownego złączenia z całym Wszechświatem. Coraz bardziej oddala się od normalnego, codziennego życia, za to coraz częściej szuka kontaktu z Bogiem. Czakra ciemieniowa świeci kolorem fioletowym, białym oraz złotym. Odpowiada za rozumienie rzeczywistości w głęboki, duchowy sposób, transcendencję, mistykę i modlitwę. Szeroko otworzona daje nam głęboki wgląd w naturę rzeczywistości oraz życia. Zawarte są w niej wszystkie nasze zdolności oraz pełnia naszego potencjału. Jej celem i dążeniem jest doświadczenie boskości. Pozwala dostrzec i zrozumieć otaczającą nas rzeczywistość na o wiele głębszym, duchowym poziomie. Boska energia spływa do ciała człowieka właśnie za pomocą tego ośrodka energetycznego. Stanowi kanał wyższych energii, dzięki któremu możliwe jest osiągnięcie jedności z Absolutem. Jeśli czakra korony jest otwarta, to pod jej wpływem automatycznie zaczynają wirować na wyższych częstotliwościach pozostałe czakry. Wypełnia się energią jako ostatnia. Poprzez jej rozwój osiągamy poziom doskonałości duchowej.

Sahasrara – Czakra Korony

Zharmonizowana czakra korony

Gdy czakra korony zaczyna się otwierać dochodzi do transformacji indywidualnego i egotycznego „ja” w „ja” uniwersalne, które nagle zaczyna być świadome swojego duchowego celu życia. Osoba taka zaczyna rozpoznawać swoją prawdziwą naturę. Postrzega ją wtenczas jako nie warunkową, czystą świadomość, która stanowi źródło wszystkiego co stworzone. Otwarta czakra ciemieniowa powoduje brak oporów przed zadawaniem pytań samemu sobie, nawet jeśli są to pytania głębokie i nie wygodne. Potęguje się poczucie wewnętrznej ciszy, równowagi i spokoju. Zmienia się relacja z drugim człowiekiem, w ogóle z całym Wszechświatem. Coraz częściej dochodzi do doświadczania chwil, w których odczuwalny jest brak separacji pomiędzy człowiekiem a światem zewnętrznym – wszystko staje się Jednością. Otwarta czakra korony sprawia, że człowiek ufa i zdaje się na Boga, mając pewność, że to najlepszy wybór jakiego może dokonać. Jego pragnieniem staje się całkowite oddanie bożemu prowadzeniu oraz przewodnictwu. Wzrasta w nim pragnienie podążania ścieżką rozwoju duchowego. Często takiemu doświadczeniu towarzyszy uczucie przebudzenia się, jak gdyby z głębokiego snu iluzji. Na miejsce tego pojawia się kolektywna świadomość. Samo życie zaczyna być postrzegane jako doświadczenie czysto duchowe. Zmienia się również postrzeganie Boga jako osoby odległej i znajdującej się na zewnątrz. W zamian pojawia się poszukiwanie boskości w wewnętrznym doświadczeniu. Człowiek z otwartą czakrą korony w każdym doświadczeniu, które go spotyka upatruje działania Stwórcy, a w swoim zachowaniu urzeczywistnia jego zamiar. Ma świadomość, że wszelka potrzebna mu wiedza już istnieje w nim, dlatego poszukując odpowiedzi – szuka jej w sobie. Człowiek przejawiający pełną ufność w Stwórcę poddaje się biegowi życia, wiedząc, że zaprowadzi go to w najlepsze możliwe dla niego miejsce oraz zostanie mu do tego zapewniona cała energia, jakiej potrzebuje do zrealizowania swojego zadania. Otwarta czakra ciemieniowa to odczuwanie pełnej jedności z Wszechświatem oraz poczucie wewnętrznej wolności. Ten rodzaj boskiego prowadzenia odczuwany jest jako szczęśliwość.

Dysharmonia czakry korony

Przy zamkniętej czakrze korony często pojawia się uczucie niepewności i bezcelowości własnego istnienia. Cała siła koncentracji skupia się na świecie zewnętrznym. Osoba taka nie rzadko szuka autorytetów, którzy wskażą mu właściwą drogę oraz poprowadzą do rozwiązania problemów. W rzeczywistości jest to niemożliwe, gdyż każdy z nas sam musi odnaleźć swoje wewnętrzne źródło mocy. Charakterystyczną rzeczą jest zamkniętość na sprawy duchowe – brak zainteresowania, ignoranctwo lub wręcz otwarty atak na osoby, które się tym zajmują. Bez otwartej czakry korony człowiek nieustannie ma poczucie oddzielenia od pełni bytu, Stwórcy. Długo utrzymujące się takie poczucie może prowadzić nawet do zwątpienie w sens swojego życia. Ucieczka przed zwróceniem się w stronę wnętrza, będzie powodowało występowanie ciągłego poczucia lęku i strachu – również przed śmiercią. Takie emocje są często wskazówką, abyśmy zwrócili się ku swojemu wnętrzu i wsłuchali w głos serca. W odpowiedzi może przyjść do nas odpowiedź, dotycząca naszego prawdziwego celu życia oraz naszego miejsca we Wszechświecie.

Harmonizowanie czakry korony

Aby wspomóc przepływ energii przez czakrę korony warto sporo czasu poświęcić na obcowanie z naturą. Kontemplacja gwieździstego nieba sprawdzi się tu najlepiej. Można również spróbować wizualizować np. kosmiczną próżnię lub lot przez kosmos, ukazujący mijane galaktyki. Czakrę korony otwiera dźwięk „OM” lub przebywanie w absolutnej ciszy. W ciszy cała istota człowieka pozostaje bowiem czujna i w gotowości do przyjęcia Boskiego głosu czy przesłania.

Jeśli zdecydujemy się na terapię kolorem – fiolet i biel doskonale otworzą ten ośrodek energetyczny. Barwa biała zawiera w sobie wszystkie elementy kolorów, dlatego doskonale łączy wszelakie poziomy życia, scalając je i otwierając na uzdrawiającą moc Boga. Barwa fioletowa z kolei otworzy nas na wymiary duchowe, poprzez transformację umysłu i duszy.

Zadbajmy o to, by w naszej przestrzeni znalazły się przedmioty w takich właśnie barwach. Mogą to być elementy wystroju, jak świece, świeczniki, elementy garderoby aż po produkty, które spożywamy, takie jak: warzywa czy owoce.

Olejkiem zapachowym, który najlepiej współgrać będzie z tą właśnie czakrą jest drzewo kadzidłowe. Działa uwznioślająco na duszę i umysł oraz oczyszcza atmosferę. Można wybrać również lotos, który jest symbolem piękna i duchowej doskonałości.

Spośród kamieni szlachetnych zdecydować możemy się na: ametyst lub kryształ górski, które będą wspierać swobodny przepływ energii oraz wpływać pozytywnie na te aspekty, za które czakra ta jest odpowiedzialna.

Przydatne afirmację dla czakry korony:

Jestem prowadzony przez Wyższą Moc

Boska Świadomość jest we mnie

Wszystko co muszę wiedzieć, zostanie mi objawione

Zobacz również:

Hipnoza regresyjna, a zagrożenie duchowe

Inne artykuły o czarkach