Znajduje się ona dwa palce poniżej pępka. Odnosi się do żywiołu wody i zmysłu smaku. Odpowiada jej kolor pomarańczowy .Z czakrą tą związane są ściśle relacje międzyludzkie, zwłaszcza te odpowiadające za kontakt z płcią przeciwną.

Jeśli chodzi o ciało fizyczne czakra sakralna odpowiada za takie organy jak: pęcherz moczowy, nerki oraz organy płciowe. Energetycznie ośrodek ten połączony jest z gruczołami jajników lub jąder. Odpowiada również za płyny ciała, w tym limfę i spermę.

Czakra otwarta

Jeśli czakra działa prawidłowo jesteśmy otwarci, kreatywni, przejawiamy się w sposób swobodny i naturalny. Jeżeli więc energia płynie swobodnie przez ten ośrodek to człowiek taki przejawia na co dzień mnóstwo mocy twórczych, jego kontakty z płcią przeciwną kwitną a jego życie seksualne jest wspaniałe. Odczuwanie radości i pasji życia jest dla niego stanem naturalnym.

Pełne otwarcie czakry przejawia się poprzez: bezpieczeństwo, ugruntowanie, życzliwość, akceptację, niezależność, zadowolenie, zgodę, przyjemność oraz czystość.

Jeśli czakra krzyżowa pracuje w sposób harmonijny wówczas osoby takie będzie cechować:

– łatwość realizacji w świecie w wybranych przez siebie obszarach

– twórcza kreatywność

– doskonałe i satysfakcjonujące związki z ludźmi, szczególnie z płcią przeciwną

– przejawianie życzliwości, ufności, szacunku oraz bezkonfliktowości wobec drugiego człowieka

– akceptacja i szacunek do swojego ciała

– cieszenie się swoją seksualnością, zadowolenie z seksu

– radosne, zróżnicowane oraz pełne ekspresji życie intymne

– odczuwanie cielesnej i zmysłowej przyjemności

– odczuwany harmonijny rozwój uczuciowy

– swoboda w przejawianiu siebie

– poczucie atrakcyjności

Czakra zamknięta

Po czym rozpoznać, że nasza czakra sakralna może być przyblokowana lub zamknięta? Osoby u których czakra ta nie działa w sposób prawidłowy cechuje:

– niskie poczucie własnej wartości

– pesymistyczne nastawienie do siebie, innych ludzi i świata

– brak akceptacji siebie

– brak zaufania wobec innych

– negatywne nastawienie

– nieuprzejmość, często agresja wobec drugiego człowieka

– trudność w odczuwaniu przyjemności

– odbieranie życia jako czegoś przykrego, uciążliwego, szarego, monotonnego i nudnego

– problemy w sferze seksualnej, odrzucanie swojej seksualności

– zablokowana energia związana z przejawem zmysłowości

– brak kreatywności i pasji

– brak pewności wobec płci przeciwnej

Zazwyczaj zamknięta czakra krzyżowa powoduje zaburzenia i choroby takie jak: oziębłość seksualna, impotencja, artretyzm, choroby narządów płciowych, przewodu moczowego, nerek, pęcherza, krwi i układu limfatycznego. Braku pewności wobec płci przeciwnej, egoizm, brak umiejętności kreacji, stłumienie twórczych możliwości, pesymizm, krytykanctwo, brak ciepła, czułości i własnej wartości. Mocno otwarta czakra druga powoduje duże zapotrzebowanie na seks, mogą również wystąpić zaburzenia osobowości takie jak narcyzm.

Harmonizowanie

Jeśli rozpoznajemy zaburzenia w pracy naszej czakry krzyżowej możemy przyjść jej z odsieczą. Co należy zrobić? Poniżej podaję kilka prostych technik, które wzmocnią przepływ energii przez naszą czakrę sakralną.

Po pierwsze, z racji tego, że czakrze tej przypisany jest kolor pomarańczowy pomocne będzie tu wzmacnianie jej poprzez jak najczęstsze obcowanie z tym właśnie kolorem. Można zatem nosić jakiś element ubrania czy biżuterii w tym kolorze. Pomocne może okazać się wizualizowanie jakiegoś pomarańczowego elementu, być może jakiś owoc? Dobrym sposobem może być też palenie świeczek w kolorze pomarańczowym – zdecydowanie będzie to oddziaływało na nasz zmysł wzroku. Jeśli mowa o wizualizacji, dobrym wyborem będzie też kontemplacja związana z elementem wody.

Na harmonizację pracy czakry krzyżowej dobrze będą wpływać kamienie szlachetne, takie jak: karneol, kamień księżycowy oraz agat pomarańczowy. Czakrę krzyżową można spróbować zharmonizować również zapachami, dobrze sprawdzi się tu drzewo różane, drzewo sandałowe lub ylang-ylang.

Na poziomie fizycznym można oddziaływać również ziołami. Czakra sakralna z pewnością odwdzięczy się nam wyrównaniem energii, jeśli wspomożemy ją np.: szałwią, nagietkiem, miętą, jaśminem lub anyżem.

Trzeba pamiętać, że czakra ta mocno związana jest z wszelkimi przejawami przyjemności, tak więc wszystko co wprowadza nas w ten stan, będzie pobudzało przepływ energii przez ten ośrodek energetyczny. Jeśli czujemy, że nasza czakra sakralna może być przyblokowana, postarajmy się jak najczęściej wprowadzać się w stan odczuwania przyjemności. Jeśli podziwiamy piękny widok czy spożywamy smaczny posiłek pozwólmy sobie na świadome przeżywanie i trawnie w tym stanie jak najdłużej.

A na koniec kilka przydatnych afirmacji, które można powtarzać kilkanaście razy w ciągu dnia. Pomogą nam one, poprzez poziom mentalny, wpłynąć na poprawę pracy czakry krzyżowej.

Radość życia wypełnia każdą komórkę mojego ciała

Zapraszam do swojego życia radość, pasję i kreatywność

Otwieram się na przyjemności cielesne i zmysłowe