Znajdująca się na wysokości czoła, pomiędzy brwiami szósta czakra zwana jest potocznie trzecim okiem. W wielu kulturach uznawana jest za czakrę mądrości oraz ośrodek duchowy, który sprawuje kontrolę nad widzeniem w sensie fizycznym i mistycznym.

„Trzecie oko”, daje nam sposobność intuicyjnego poznania spraw, na które nie ma konkretnego i fizycznego dowodu. Można tu zatem mówić o czymś na kształt przeczucia.

Na poziomie ciała, czakra ta związana jest z centralnym układem nerwowym, a więc z mózgiem, móżdżkiem oraz rdzeniem kręgowym. Energetycznie jest także połączona z przysadką mózgową, która odpowiada z naszą gospodarkę hormonalną.

Wiedza wywodząca się z tego ośrodka energetycznego wykracza ponad słowa i umysł. Otwiera człowieka na nadzmysłową władzę, która daje mu możliwość zapanowania nad własnymi stanami emocjonalnymi, mentalnymi, instynktownymi oraz tymi, które wiążą się z pragnieniami. Odpowiada ona także za połączenie różnych elementów psychiki, intelektu – co prowadzi do pełnej integralności naszej osobowości, oraz możliwości funkcjonowania w spokoju i równowadze na co dzień.

Ajna – Czakra Trzeciego Oka

Zharmonizowana (dobrze funkcjonująca) czakra trzeciego oka

Osoba, u której przepływ energii przez czakrę szóstą jest swobodny posiada świadomość, że nie jest tak naprawdę tylko ciałem, ale czymś więcej – duszą, która rozwija się poprzez kolejne wcielenia na Ziemi. Posiada doskonale rozbudzoną intuicję, inaczej nazywaną szóstym zmysłem. Posiadanie tej zdolności, rozpoznać można po tym, że człowiek czuje, jakby był prowadzony przez życie poprzez jakiś wewnętrzny głos, który nie rzadko pomaga mu w podejmowaniu najbardziej słusznych życiowych decyzji. Osoba, której czakra trzeciego oka jest zharmonizowana, ma poczucie, że droga życiowa, którą kroczy jest tą właściwą, na co dzień zajmuje się tym co dla niej i innych jest najlepsze. Bardzo często osoby te doświadczają natchnień, wizji czy inspiracji oraz posiadają zdolności parapsychiczne, takie jak: telepatia, jasnowidzenie czy jasnosłyszenie. W kontaktach międzyludzkich nie mają większych problemów, gdyż wiedzą, jak postępować z ludźmi i sytuacjami właściwie. Posiadają wiedzę oraz świadomość, że wszyscy ludzie i cały Wszechświat stanowi w istocie Jedność.

Zamknięta czakra trzeciego oka

Zablokowany przepływ energii w tym ośrodku skutkować będzie tym, że człowiek świat materialny postrzegać będzie jako jedyny i prawdziwy. Zamknięty będzie na dopuszczenie do siebie wizji istnienia czegoś więcej, poza to co widzą i czują jego zmysły. Najskuteczniejszą formą blokady tej czakry jest racjonalizm. Intelekt i logika, przez pryzmat której postrzega człowiek, skutecznie zablokuje wyobraźnię i intuicję. Bardzo często człowiek taki uważa, że to czego nie widać i nie można sprawdzić ani udowodnić metodami naukowymi nie istnieje, a więc wiedza ta jest kompletnie nie przydatna w życiu. Jeśli czegoś nie można zobaczyć czy dotknąć to znaczy, że nie jest to rzeczywiste. W ten sposób zostają odrzucone prawdy duchowe. Trudno będzie w takim przypadku dostrzec prawdziwe duchowe potrzeby. Pojawi się blokada związana z poszukiwaniem czegoś więcej i głębiej.

Człowiek, u którego czakra szósta jest zablokowana skupia się tylko na materialnym świecie, pragnieniach cielesnych oraz podstawowych potrzebach – bardzo często prowadzi konsumpcyjno – materialistyczny model życia. Będąc zamkniętym na transcendentne widzenie, ciągle pozostaje uwięziony we własnych osobistych uprzedzeniach i przekonaniach. Brak harmonii w czakrze trzeciego oka powodować będzie problemy związane z panowaniem nad własnymi myślami i emocjami. Myśli są wtenczas rozproszone, chaotyczne oraz zdominowane przez obecne w nas wzorce emocjonalne. Mogą pojawić się tendencje do uciekania w świat marzeń, iluzji i fantazji. Stanowi to rodzaj niechęci skonfrontowania się z rzeczywistym i realnym światem oraz jego problemami. Może to wynikać z głęboko ukrywanego lęku, który zawoalowany jest pod różnymi postaciami, takimi jak np. poczucie winy – bardzo często wynikające z przejętego, w sposób podświadomy, systemu przekonań o charakterze filozoficzno – religijnym. Do pozostałych zaburzeń związanych z dysharmonią czakry trzeciego oka zaliczyć można: przerost ego, skostniałe poglądy, niedojrzałość, uzależnienia, uciekanie od rzeczywistości, brak zainteresowań, uzależnienie od innych, brak asertywności, wewnętrzny lęk oraz zahamowania.,

Zobacz też: Hipnoza regresyjna CMF

Metody harmonizowania czakry trzeciego oka

Istnieje wiele metod przywracających prawidłowy przepływ energii w czakrach. Do najczęściej wybieranych należą: medytacja połączona z wizualizacją, kontemplacja oraz medytacja z dźwiękami o odpowiedniej częstotliwości. Można również przebywać w miejscach o szczególnych właściwościach bądź wspomóc się kryształami.

Kolorem jaki tej czakrze odpowiada jest szafirowy oraz indygo. Zatem noszenie ubrań czy otaczanie się przedmiotami w tym kolorze korzystnie wpłynie na ten ośrodek energetyczny.

Aby udrożnić przepływ energii przez czakrę trzeciego oka warto spróbować popracować poprzez wizualizację, w której oddychamy granatowo – szafirowym światłem. Aby tego dokonać należy świadomie skierować swoją uwagę na czakrę trzeciego oka i wyobrażać sobie jak wdychamy i wydychamy przez nią światło w tych barwach. Wyobraź sobie jak z każdym oddechem twoja czakra się powiększa, a ciało napełnia wewnętrznym prowadzeniem.

Dobrym pomysłem na rozbudzenie trzeciego oka jest kontemplacja. Wybierz się np. w ciepłą, letnią noc i kontempluj nocne, rozgwieżdżone, granatowe niebo. Jeśli natomiast lubisz słuchać muzyki, doskonale sprawdzi się tu muzyka klasyczna.

Również kamienie szlachetne świetnie poradzą sobie z udrożnieniem przepływu energii. Wybierz ten, który najbardziej przemawia do Ciebie wizualnie i noś go przy sobie. Znajdź coś dla siebie pośród: szafiru, fluorytu, tanzanitu, granatowego turmalinu, ciemnego ametystu, sodalitu lub lapis lazuli. Jeśli zaś lubisz olejki zapachowe i oddziaływanie poprzez zmysł węchu, wybierz: imbir, mięte, jaśmin lub mięte pieprzową.

Aby wspomóc pracę szóstej czakry afirmuj:

Otwieram się na wewnętrzne prowadzenie

Mam doskonały kontakt z moją intuicją

Odczuwam doskonałą łączność z moją wewnętrzną mądrością

Inne artykuły o czarkach