Artykułem tym rozpoczynamy cykl, opisujący działanie poszczególnych ośrodków energetycznych w ciele człowieka, zwanych czakramami. Na wstępie należy zaznaczyć, że czakry mogą być zarówno otwarte (wtedy pracują prawidłowo), zamknięte lub też przyblokowane tylko częściowo. Należy unikać zarówno blokad czy niedoładowań czakr, jak i przeładowań nadmiarem energii, gdyż będzie to skutkować różnorodnymi komplikacjami życiowymi, zarówno w sferze fizycznej, mentalnej, emocjonalnej jak i duchowej.

Czakra podstawy – co to jest?

Czakra podstawy stanowi jak sama nazwa wskazuje fundament do początku pracy z energią w ciele człowieka. Stanowi siedlisko energii, tzw. kundalinii. Energia do czakry podstawy pobierana jest z ziemi, za pomocą małych czakr, znajdujących się w stopach człowieka. Umiejscowiona jest u podstawy kręgosłupa, w okolicach kości ogonowej i otwiera się ku dołowi. Inne jej nazwy to czakra korzenia, czakra pośladkowa. Kolor, jaki został jej przypisany to czerwony. Odpowiada za instynkt przetrwania.

Czakrę podstawy można spróbować zobrazować za pomocą metafory korzenia drzewa. Gdy korzeń jest słaby, słabe będzie także drzewo. Podobnie z czakrą podstawy, jeśli posiada zbyt mało energii, cały system energetyczny człowieka będzie osłabiony. To właśnie od czakry korzenia w górę rozchodzi się energia do pozostałych centrów energetycznych człowieka. Tak więc to od jej kondycji i ilości energii zależna jest praca pozostałych ośrodków.

Ten ośrodek energetyczny odnosi się do żywiołu ziemi, zatem do wszelkich stałych, ziemskich, materialnych rzeczy, takich jak ciało, zdrowie, przetrwanie, dostatek.

Jeśli chodzi o ciało fizyczne czakra ta: reguluje ogólną żywotnością m.in.: systemu immunologicznego, układu mięśniowego, układu kostnego, układu wydalania, układu krwiotwórczego, nadnerczy, kręgosłupa, jelita grubego, nóg oraz narządów wewnętrznych.

Jak zatem można samemu zdiagnozować kondycję naszej czakry korzenia? Bardzo prosto. Wystarczy poobserwować sygnały dochodzące z naszego ciała, przyglądnąć się bliżej naszemu zachowaniu, emocjom.

Mulduhara – Czakra Podstawy

Czakra podstawy otwarta

Osoby, u których czakra podstawy działa poprawnie:

 • postrzegają życie jako coś dobrego, pozytywnego, wspaniałego
 • odczuwają spokój i bezpieczeństwo, są przeświadczeni, że wszystko co niezbędne do przetrwania zostanie im zapewnione
 • w świecie fizycznym czują się bezpiecznie, stabilnie, pewnie
 • czują, że ziemia ich wspiera i daje wszystko czego potrzebują
 • odczuwają głęboki kontakt z naturą, ziemią – są mocno ugruntowani
 • utrzymują witalność i energię na wysokim poziomie
 • osiągają materialne sukcesy – bardzo dobrze prosperują w sferze finansowej
 • z łatwością realizują postawione sobie cele
 • mają mnóstwo energii do realizacji tego co sobie zamierzą

Czakra podstawy zablokowana

Jeśli przepływ energii w czakrze korzenia jest zaburzony osoby takie:

 • noszą w sobie bardzo dużo strachu przed życiem
 • czują się zagrożone w świecie fizycznym
 • życie odbierają, jako ciągła walkę o przetrwanie, byt
 • nie potrafią odnaleźć się w życiu
 • są słabe, wątłe, ciągle borykają się z problemami zdrowotnymi
 • życie postrzegają jako udrękę, koszmar
 • czują, że życie jest dla nich wieczną szarpaniną, o wszystko muszą ciężko walczyć
 • odczuwają niechęć do działania, bezsilność, brak siły do działania
 • ciężko prosperują na poziomie finansowym
 • z trudnością osiągają sukcesy
 • maja poczucie, że od życia dostają niewiele
 • unikają aktywności fizycznej

Harmonizacja czakry podstawy

Jeśli dostrzegamy zaburzenia w pracy naszej czakry podstawy, można spróbować ją oczyścić, otworzyć lub „doładować” energetycznie na wiele różnych sposobów. Na czakrę korzenia bardzo dobrze wpływają:

* Pozytywne afirmację, a więc powtarzanie jednego, wybranego zdania kilkanaście razy dziennie, najlepiej jak najczęściej (pracowanie z jedną afirmacją zalecane jest min. przez okres trzech tygodni);

Jestem bezpieczny

Mam wszystko, czego potrzebuje

Zawsze i wszędzie odczuwam spokój

Energia ziemi wspiera mnie i spełnia moje potrzeby

Jestem w doskonałej kondycji zdrowotnej

Ziemia to bezpieczne miejsce do życia

Wszystkie okoliczności mi sprzyjają

* Wizualizacje; najlepiej sprawdzi się tutaj wyobrażanie sobie wszystkiego, co jest związane z kolorem czerwonym. Mogą to być np. czerwone kwiaty, takie jak maki lub strumień czerwonego światła

* Kontakt z naturą; czakra korzenia będzie wzmacniać się za każdym razem, kiedy będziemy przebywać blisko przyrody. Przebywanie na łonie natury, spacery po lesie czy chodzenie boso po trawie to wspaniały zastrzyk energii dla tej czakry.

* Aromatoterapia; czakra podstawy związana jest ze zmysłem węchu, dlatego aromatoterapia to świetny sposób, aby zaangażować swój węch do poprawy jej pracy. Najlepsze olejki eteryczne dla czakry korzenia to: drzewo cedrowe, eukaliptus, paczula, goździkowy, czarny pieprz, piżmo, cynamon.

* Kamienie szlachetne; dla czakry podstawy najlepszym wyborem będzie noszenie przy sobie, takich kamieni jak: hematyt, czerwony jaspis, granat, koral czerwony, rubin, agat. Będą one w sposób subtelny, aczkolwiek skuteczny oddziaływać na ten ośrodek energetyczny.

* Muzykoterapia; dobrym wyborem będzie słuchanie muzyki etnicznej lub odgłosów natury. Częstotliwość dla czakry pierwszej to 256H oraz mantra Lam (wymawiana jako lamng) – można melodycznie powtarzać ta mantrę, skupiając się na bezpieczeństwie i cieple.

* Wszelka aktywność fizyczna. Szczególnie pomocne będą tu pozycje yogi, takie jak: balasana – pozycja dziecka, virabhadrasana -pozycja wojownika i tadasana – pozycja góry.

Zobacz również pozostałe czarky: