Z mojego doświadczenia wynika, iż ogromną siłą i pomocą w odprawianiu wszelkiego typu rytuałów są duchy żywiołów. Postanowiłam przedstawić Wam te wspaniałe istoty oraz przekazać wam wiedzę, która pomoże wam je opanować. Żywioły stanowią skład całego otaczającego nas świata, to siły tkwiące w każdym z nas, twórcze energie niezbędne do życia. To dzięki nim w naturze panuje równowaga i harmonia.

Żywioły i realizacja celów

Pamiętajmy, że opanowanie czterech żywiołów na różnych poziomach jest kluczowe, aby osiągnąć nasze cele. Rozpoczynamy od żywiołu powietrza, który symbolizuje pomysł i ideę. To pierwszy krok w procesie. Następnie przechodzimy do żywiołu ognia, który stanowi iskrę, która zapala potrzebę realizacji pomysłu – to nasz zapalnik do działania. Kolejny żywioł to woda, reprezentująca konkretne działania podejmowane w celu zrealizowania pomysłu. To tutaj czynimy pierwsze kroki i podejmujemy aktywne działania. Na końcu mamy żywioł ziemi, który symbolizuje efekt końcowy, czyli osiągnięcie naszego celu. Należy pamiętać, że często ludzie mogą być silni tylko w jednym z tych żywiołów, co może prowadzić do stagnacji w procesie realizacji celów. Niektórzy mają wspaniałe pomysły (żywioł powietrza), ale nie potrafią ich przekształcić w konkretne działania. Inni mogą być bardzo aktywni i pełni zapału (żywioł ognia), ale brakuje im jasnej wizji i pomysłu. Warto dążyć do opanowania i zbalansowania tych czterech żywiołów, co może przynieść niesamowite efekty i pomóc w osiągnięciu naszych celów życiowych.

Żywioł Powietrza – Duch Wiatru – Sylf – Żywiołak – idea, pomysł

Opanowanie żywiołu powietrza przynosi nam obfitość pomysłów i wzbogaca nas o poczucie wolności. Ułatwia nam znalezienie celów w życiu oraz rozwiązanie naszych problemów. Brak opanowania tego żywiołu może prowadzić do bezradności, uczucia osamotnienia i braku kreatywności. Powietrze jest potężną siłą, zdolną zmienić oblicze świata, podobnie jak huragany czy wichury. Żywioł powietrza jest symbolizowany przez kolory biały, żółty i jasny niebieski. Jego kierunkiem jest wschód, a atrybutami są piórko, dym, kadzidło, szałwia i piołun. Narzędziem magicznym jest różdżka, a znakiem zodiaku przyporządkowanym temu żywiołowi są Bliźnięta, Waga i Wodnik. Kwadra księżyca, która z nim związana, to przybywanie. W tarocie żywioł powietrza reprezentowany jest przez karty mieczy.

Równonoc wiosenna to święto, podczas którego oddajemy hołd temu żywiołowi.

żywioły

Żywioł Ognia – Duch Ognia – Salamandra – Żywiołak – wzmocnienie myśli

Żywioł ognia jest źródłem energii i optymizmu. To iskra, która zapala nas do działania i obdarza radością oraz optymizmem. Brak opanowania tego żywiołu może prowadzić do smutku, apatii i utraty chęci do życia. Żywioł ognia to potężny duch, a jego główne zastosowanie to ochrona i oczyszczenie. Jest symbolizowany przez kolory czerwony lub pomarańczowy, a jego kierunkiem jest południe. Atrybutami są ogień, płatki róż, papryka i lawenda, a narzędziem magicznym jest nóż. Znaki zodiaku przyporządkowane temu żywiołowi to Baran, Lew i Strzelec, a kwadra księżyca związana z nim to pełnia. W tarocie, żywioł ognia jest reprezentowany przez karty Buław.

Święto, kiedy czcimy ten Żywioł to przesilenie letnie.

żywioły

Żywioł Wody – Duch Wody – Undyna – Żywiołak – ruch

Żywioł Wody obdarza intuicją, głębokimi uczuciami, akceptacją zmian oraz harmonią. Brak opanowania tego Żywiołu może spowodować pustkę lub przesadność emocjonalną, bierność oraz lenistwo. Ten Żywioł symbolizuje i kontroluje moce oczyszczenia i leczenia. Symbolizuje go kolor głębokiego błękitu, morska zieleń, turkus. Kierunek świata to zachód. Atrybuty to woda, muszle, perły, sól morska, srebro, sosna. Narzędzie magiczne to naczynie, znaki zodiaku podporządkowane to Rak, Ryby, Skorpion. Kwadra księżyca – ubywanie. W tarocie Żywioł Wody reprezentują Kielichy.

Święto, kiedy czcimy ten Żywioł to równonoc jesienna. 

żywioły

Żywioł Ziemi – Duch Ziemi – Gnom- Żywiołak – zwieńczenie – rezultat

Żywioł Ziemi obdarza stabilnością, spokojem, siłą, bezpieczeństwem fizycznym oraz materialnym. Brak opanowania tego Żywiołu może skutkować nieumiejętnością gospodarowania dobrami materialnymi, a co za tym idzie strachem egzystencjonalnym. Skutkiem może być również nadmierny materializm i konserwatyzm. Poprzez Moc Ziemi dochodzi do urzeczywistnienia, rzeczy stają się realne. Manifestuje się poprzez leczenie, wytrwałość i regenerację. Jego kolorem jest zielony, brązowy oraz czarny. Kierunek świata to północ. Atrybuty to ziemia, kamienie, żołędzie, ryż, korzeń, sól kamienna, popiół. Narzędzie magiczne to pentakl. Znaki zodiaku to Byk, Panna, Koziorożec. Kwadra księżyca – nów. W tarocie Żywioł Ziemi reprezentują Denary, Monety.

Święto, kiedy czcimy ten Żywioł to przesilenie zimowe.

żywioły

Spotkanie z żywiołami – rytuał

Aby rozpocząć kontakt z Duchami Żywiołów należy utworzyć magiczny krąg. Na ołtarzu postawić po jednym atrybucie dla każdego Żywiołu w kierunku świata jaki jest im przypisany. Po wejściu w stan medytacji zaprosić po kolei każdego ducha do magicznego kręgu. Jeśli wzywamy ducha Wody należy wizualizować wszystko co jest z nim związane, rzeki, oceany, wodospady, rosę, łzy, deszcz, wody płodowe w łonie kobiety. Kiedy wzywamy Salamandrę, wizualizujemy ognisko, lawę, pożar, iskrę w kominku. Czujemy ciepło lub żar płynące od ognia. Duch Wiatru przybywa, gdy wizualizujemy huragan, lekki wiatr, trąbę powietrzną, odczuwać przy tym możemy lekki powiew wiatru na naszej twarzy. Gnom pojawia się, kiedy wizualizujemy ziemię, skały, góry i kamienie.

Za każdym razem, gdy pojawiać się będą poszczególne duchy należy spróbować z nimi porozmawiać, zapytać, czy możemy liczyć w razie potrzeby na ich pomoc, czy będą nas chronić w trakcie rytuałów, czy zawsze przybędą, gdy będziemy je wzywać. Należy również dowiedzieć się co w zamian możemy każdemu z nich podarować. Trzeba traktować je z należytym szacunkiem i uwagą. Ja w darze za pomoc oraz wsparcie jakie od nich dostaję raz w tygodniu wykonuję taniec rytualny, wiem, że od tysięcy lat go uwielbiają. Bariera ochronna, którą dają cztery Żywioły jest nie do przebicia, to wspaniałe istoty z którymi możemy wejść w układ zapewniając sobie w ten sposób niebywałą pomoc. Jeśli wiedźmę lub maga połączy miłość i zrozumienie z tymi duchami stają się potężni jak nigdy dotąd.