Palo Santo – Święte Drzewo Amazonii

Palo Santo w języku hiszpańskim oznacza „Święte Drzewo”. Nazwali go tak amazońscy szamani, którzy Palo Santo używali podczas magicznych rytuałów.

Palo Santowystępowanie

Rośnie w Ameryce Południowej i Środkowej. Cieszy się dużą popularnością w Argentynie, Wyspach Galapagos, Kolumbii i Meksyku.

Rząd Peru bardzo przestrzega sposobów jego pozyskiwania, a samo drzewo jest pod ścisłą ochroną. Nie wolno ścinać żywych drzewek, a jedyną formą pozyskania jest zbieranie tego co już opadło lub nie zagraża kontynuacji jego życia.

Drzewo schnie do 5 lat, by w tym czasie nabrać szlachetnych właściwości.

Zastosowanie w magii

W medycynie ludowej Indian wykorzystuje się Palo Santo do rytuałów uzdrawiających i wspomagających leczenie. Zawiera ono dużą ilość olejków eterycznych które pozytywnie oddziałują na samopoczucie psychofizyczne człowieka.

Od zawsze Indianie używali go w medytacjach, modlitwach i intencjach. Zapalone kadzidło i wdychany dym podczas ceremonii pozwala szamanom na wejście w trans, który otwiera im umysł na dodatkowe bodźce i doznania.

W Europie znane są jego właściwości odświeżające powietrze, wykorzystywany jest jako pochłaniacz nieprzyjemnych zapachów. Funkcjonuje również w świecie ezoterycznym jako skuteczne narzędzie do oczyszczania z negatywnej energii.

Oczyszczanie energetyczne

Podobnie jak biała szałwia, ma silne właściwości oczyszczające. Usuwa złą energię i nieproszone byty a także wpływa pozytywnie na samopoczucie psychiczne. Okadza się nim domostwa, miejsca w których odbywają się ceremonie, a także podczas złego samopoczucia. Dodatkowo odstrasza komary i insekty.

Zdrowie

Ma działanie antyalergiczne i wspomagające układ oddechowy. Korzystnie działa na układ nerwowy, odświeża umysł i poprawia koncentrację. Żywica ma silne działanie antyseptyczne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne. Indianie stosowali ją w bólu brzucha i reumatyzmie. Naukowcy z Kuby wykazali, że olejki ze Świętego Drzewa hamowały rozwój komórek nowotworowych piersi typu MCF-7.

Zapach palo santo

Palo Santo pochodzi z tej samej rodziny co Kadzidłowiec i Mirra, nie jest jednak tak duszące.  Najczęściej używa się go podpalając drewienko i pozwalając mu wygasnąć. Tlące się drzewo wypełnia swoim zapachem pomieszczenia, oczyszczając je i wprawiając w błogi nastrój. Ma lekki, ciepły, odświeżający zapach.

Palo Santo

Legenda

Legenda głosi, że Palo Santo jest drzewem niespełnionej miłości. Urosło w miejscu, gdzie został pochowany odrzucony zakochany mężczyzna. Pragnął on przed śmiercią by kobieta, która odrzuciła jego miłość nosiła we włosach piękne kwiaty, była szczęśliwa i spełniona.  Przechodząc kiedyś koło jego grobu zerwała ona kwiaty z drzewa, które na nim wyrosły i wpięła we włosy.

Zakończeniem tej historii (choć o smutnej i niespełnionej miłości) jest przekonanie że miłość jest niezwyciężona i potężniejsza niż śmierć. Drzewo Palo Santo kojarzy się mimo wszystko z dobrymi intencjami, miłością i pełną akceptacją.

Takie też emocje pozostawia Palo Santo każdemu kto zapali to niezwykłe drzewo.

Inni czytali również:

  1. SODA – tania i skuteczna pomoc w zdrowiu, urodzie i domu
  2. BIAŁA SZAŁWIA
  3. Bioenergoterapia – sposób na zdrowie
  4. Mniszek lekarski (pospolity)
  5. Zakwaszenie organizmu drogą do utraty zdrowia
  6. Zdrowie z kokosa
  7. Hipnoza regresyjna CMF – skuteczne uzdrawianie
  8. Liść laurowy niezwykła roślina