Liść laurowy zwany też liściem bobkowym to suszony liść rośliny o nazwie wawrzyn szlachetny.
Pochodzenie
Pochodzi rdzennie z Azji Mniejszej, lecz z czasem rozprzestrzenił się na rejony śródziemnomorskie (południe Europy, zachodnia Azja, północna Afryka) bazując na odpowiednim dla niego klimacie.
Znany był również w starożytnej Grecji i Rzymie, gdzie wieńcami z liści laurowych honorowani byli cesarze, poeci, sportowcy, lekarze i bohaterowie. Wierzono, że liść laurowy był talizmanem o wyjątkowej mocy, chroniącym przed nieszczęściami (szczególnie uderzeniami pioruna).
W Polsce liść laurowy nie występuje w środowisku naturalnym, lecz hodowany jest czasami jako roślina pokojowa.
Wykorzystanie liści laurowych
Wykorzystywanym surowcem są liście które są twarde, spiczaste i bardzo aromatyczne. Zbierany jest latem a owoce jesienią. Należy go suszyć w przewiewnym miejscu.
Stosowany jest wewnętrznie i zewnętrznie, w medycynie, kosmetyce i kulinariach. Ma też znaczenie symboliczne.
Liść laurowy w medycynie i ziołolecznictwie
Gotowane liście laurowe (okład) działają łagodząco przy zapaleniu oskrzeli i na suchy kaszel. Liść laurowy skutecznie obniża poziom cukru we krwi a także pomaga utrzymać prawidłowy poziom insuliny we krwi. Poprawia apetyt i pobudza wydzielanie soków trawiennych, a tym samym działa wspomagająco przy dolegliwościach żołądkowych. Dzięki zawartości eugenolu ma działanie przeciwzapalne i antybakteryjne. Olejek z liści laurowych stosowany zewnętrznie pomaga przy bólach reumatycznych, zwichnięciach, opuchniętych ścięgnach oraz żylakach. Działa kojąco w bólach pleców i kończyn, a także jest niezwykle pomocny w walce z łupieżem. Łagodzi bóle głowy dzięki związkom zwanym partenolidami które wykorzystuje się w leczeniu migreny. Pomaga w zwalczaniu infekcji skórnych i pomaga w gojeniu się ran. Żucie liści laurowych likwiduje tez przykry zapach z ust.
Ważne jest zachowanie odpowiednich proporcji i stosowanie z umiarem liścia laurowego, gdyż jak wszystko stosowane w nadmiarze może zaszkodzić.
Kulinaria
Liść laurowy jest powszechnie stosowaną przyprawą na całym świecie. Ma niepowtarzalny i intensywny aromat, który wzmacnia smak potraw. W Polsce jest wiele dań kuchni staropolskiej i regionalnej których potrawy wymagają użycia liścia laurowego. Dodaje się go do wszelkiego rodzaju zup takich jak: grzybowa, barszcz, fasolowa, grochowa, rybna czy kapuśniak. Najbardziej znaną potrawą, w Polsce która nie może się obyć bez liścia laurowego jest bigos. Jest doskonałym i nieodzownym dodatkiem do wszelkiego rodzaju sosów, gulaszów i bulionów. Nie może go zabraknąć w marynatach, zalewach octowych, galaretach i pasztetach. Często stosowany jest w połączeniu z zielem angielskim.
Liść laurowy w kosmetyce
Liście laurowe wykorzystywane w formie naparów czy olejków głównie stosuję się jako dodatek do kąpieli, kompresów czy płukanek do włosów. Poprawiają one ukrwienie skóry, zwalczają łupież i grzybicę. Ekstrakt z olejku dodawany jest również do perfum. Stosowany jest z powodzeniem w tonikach do twarzy, a także przy poważniejszych schorzeniach takich jak trądzik czy egzema.
Liść laurowy a magia
Liście laurowe mają niezwykłe działanie symboliczne i magiczne. Stosowane były jako talizman chroniący przed nieszczęściami już w czasach starożytnych. Dodatkowo przypisuje im się właściwości oczyszczające a także wzmacniające intuicję. Noszone w ubraniu mają pomóc spełniać marzenia a także odpędzać złe zamiary negatywnie nastawionych do nas ludzi. Chcąc doświadczyć proroczego snu należy liść laurowy włożyć pod poduszkę.
W białej magii liście laurowe stosowane są w celu przynoszenia i utrzymania pieniędzy. Noszony w portfelu liść laurowy wzmaga to działanie. Potęgują przyjaźń i wzmacniają pozytywne relacje międzyludzkie.
Warto hodować tę roślinę w domu, gdyż ta zapewnia jej domownikom ochronę przed atakami energetycznymi z zewnątrz, a zapach wzmacnia silną wolę i napawa pozytywną energią.
Inni czytali również: