Soda oczyszczona to inaczej wodorowęglan sodowy. Czasy, kiedy odkryto jej niezwykłe właściwości zdrowotne i ogólnospożywcze sięgają wiele lat wstecz do czasów kolonialnej Ameryki.

Soda oczyszczona to mineralne cząsteczki węgla i sodu. Jej złoża znajdują się pod powierzchnią wody, a wydobyta jest przetwarzana w taki sposób, aby powstał z niej biały pył o konsystencji podobnej do mąki czy cukru pudru. Sodę również można wytwarzać laboratoryjnie, lecz należy pamiętać, że przede wszystkim   występuje naturalnie w przyrodzie – w organizmach żywych, rzekach i złożach mineralnych.

Soda i zdrowie

Przede wszystkim działanie sody ma szerokie zastosowanie w oczyszczaniu organizmu z toksyn. Ma silne działanie neutralizujące kwasy w jamie ustnej przez co wpływa niezwykle korzystnie na pracę żołądka i zasadowość (zapobiega chorobie wrzodowej). Reguluje poziom PH w krwi na skutek zamiany dwutlenku węgla w tlen.

Soda wspaniale sprawdzi się przy chorobach górnych dróg oddechowych a także przy ukąszeniach i zapaleniu skóry. Należy sporządzić pastę (na bazie wody i sody) i tak przyrządzoną miksturą posmarować miejsca po ukąszeniach lub inne podrażnienia skórne w tym oparzenia słoneczne.

Odkryto zbawienne działanie sody w walce z chorobami nerek i układu moczowego. Stosowana w niewielkich ilościach wewnętrznie wraz z sokiem z cytryny pomaga leczyć zakażenia i przywraca prawidłową pracę tych narządów. Wspomagająco można dodać sodę oczyszczoną do kąpieli.

Coraz częściej pojawiają się informacje na bazie najnowszych badań, iż sodę stosuje się z walce z chorobą nowotworową. W starciu z powszechnie stosowaną chemioterapią, która ma toksyczne działanie na wszystkie komórki (w tym zdrowie) soda wydaje się być nadzieją na skuteczną pomoc w tej ciężkiej i często śmiertelnej chorobie.

Dr Mark Pagel (członek Uniwersytetu Arizona Cancer Center) dowiódł, że wodorowęglan sodu jest jedną z najbezpieczniejszych i najbardziej skutecznych metod w leczeniu nowotworów (konkretnie nowotworu piersi) i może skutecznie zwalczyć tę chorobę.

Soda w kosmetyce

Soda niezastąpiona jest w walce z kamieniem nazębnym. Czyszczenie zębów roztworem wody z sodą pomaga przywrócić biały uśmiech. Należy pamiętać jednak by nie stosować tego zabiegu zbyt długo, gdyż może on uszkodzić naturalne szkliwo zębów.

Płukanie ust wodą z sodą pomaga pozbyć się przykrego zapachu z ust, a także działa bakteriobójczo i przeciwpróchniczo.

Soda jest doskonałym antyperspirantem i pozwala całkowicie pozbyć się przykrego zapachu potu. Wystarczy sporządzić pastę na bazie sody (można z wodą utlenioną) i taką miksturę zastosować zamiast dezodorantu. Nie zatyka ona porów skóry, lecz niszczy bakterie gnilne powstałe w wyniku rozpadu.

Zmieszana soda z mleczkiem do demakijażu jest doskonałym i tanim peelingiem o silnych właściwościach oczyszczających.

Soda w gospodarstwie domowym

Soda w powodzeniem zastępuje drogą i niekoniecznie skuteczną chemię do czyszczenia. Zmieszana z octem, sokiem z cytryny czy zwykłą wodą z powodzeniem usuwa uporczywe zabrudzenia. Czyści muszle klozetowe, umywalki, wanny.

Doskonale sprawdzi się z walce z pleśnią (np. w kabinach prysznicowych).

Dodana do płynu do mycia naczyń całkowicie eliminuje skutek przypalenia naczyń po wcześniejszym namoczeniu. Usuwa również tłuste plamy ze smaru czy oleju. Działa jak odświeżacz do lodówki, eliminując przykre zapachy.

Soda jest bardzo łatwo dostępna i tania. Znając jej zastosowanie można korzystać z jej dobrodziejstw na wiele sposobów. Poruszanie się po tajnikach zdrowia, urody czy ogólnie pojętego funkcjonowania w gospodarstwie domowym – wymaga od nas wiedzy i chęci do działania ponad standardem. Warto wiedzieć, ile dobrodziejstw znajduje się w często pomijanych i niezauważonych specyfikach, po które wystarczy sięgnąć, posiadając tę wiedzę – korzystać – zawsze na plus dla zdrowia, urody i domu.