Historia i występowanie na świecie

Pokrzywa zwyczajna z łac. Urtica dioica. Dla jednych chwast dla innych skarbnica zdrowia.  Roślina ta ma imponującą historię zastosowań leczniczych i bogatą tradycję w medycynie ludowej. Już w starożytności wskazywano na jej zdolność do tamowania krwotoków a także uznawano jej właściwości w leczeniu zatruć i oparzeń. Sam Mikołaj Kopernik, który był również medykiem, stosował pokrzywę w zaburzeniach nefrologicznych, w tym kolki nerkowej i krwiomoczu. W medycynie ludowej biczowanie się pokrzywami w stanach reumatycznych było praktykowane już od starożytności. Zabieg ten szczególnie upodobali sobie Rzymianie, nazywając go urticatio i przypisując mu dużą skuteczność między innymi w walce z cholerą. W Polsce pokrzywa stała się nieodzownym elementem w leczeniu chorób. Suszone ziele palono (jak papierosy) przy astmie, kaszlu a także przy bólu zębów. W Afryce i Rosji pokrzywa wykorzystywana była do leczenia robaczycy, stosowano ją także przy biegunce oraz na obrzęki. W Europie jest bardzo popularną rośliną. W Polsce rośnie na polach, nieużytkach, a także koło domów i przy drogach. Dla najbardziej wartościowych okazów lepiej jest „zboczyć” z najczęściej uczęszczanych, zanieczyszczonych miejsc (np. koło dróg) i poszukać jej na łąkach czy w lesie.,

Zbieranie pokrzywy

Kiedy zbierać?

Najlepiej pokrzywę zbierać wczesną wiosną (kwiecień – początek maja). Najbardziej bogate we właściwości lecznicze są liście pokrzywy, które jeszcze nie weszły w okres kwitnienia. Najlepszą częścią pokrzywy na herbaty czy wywary są liście usytuowane najwyżej (górna część). Do płukanek na włosy czy nalewki można zbierać całe rośliny, pamiętając jednak by zrobić to również wczesną wiosną. Jest to ważne ze względu na to, że podczas kwitnienia i po nim – w łodygach tworzą się cystolity które mogą niekorzystnie wpływać na nerki.  Korzenie zbieramy już po sezonie kwitnienia wykopując je z ziemi. Kwiaty i owoce pokrzywy możemy zbierać przez całe lato aż do jesieni z powodzeniem wykorzystując je w kuchni (są jadalne), a także w zabiegach kosmetycznych (maseczki, peelingi). Należy pamiętać, aby zbierać pokrzywę w rękawicach ochronnych i najlepiej przy użyciu ostrych nożyc, gdyż pokryta jest krótkimi włoskami szczeniastymi i dłuższymi włoskami parzącymi zawierającymi kwas mrówkowy.  Jeśli dojdzie jednak do poparzenia skóry pokrzywą, najlepiej przyłożyć w to miejsce liście babki zwyczajnej, mięty lub szczawiu.

Suszenie

Pędy pokrzywy (po dokładnym opłukaniu) należy suszyć przez 2-3 dni w pęczkach, pamiętając, aby nie było to miejsce nasłonecznione. Pod wpływem słońca tracą swoje walory smakowe i lecznicze na skutek ulatniania się olejków eterycznych. Następnie należy je dosuszyć już rozłożone (najlepiej na papierze) a następnie oddzielić liście od gałązek. Korzenie należy wypłukać i również wysuszyć w suchym przewiewnym miejscu lub w piekarniku w temperaturze 50 st.C.

Dobrze wysuszona pokrzywa powinna zachować swój kolor. Należy przechowywać ją w szczelnie zamkniętych pojemnikach najlepiej szklanych lub w papierowych zamkniętych torbach.

Działanie lecznicze pokrzywy

Pokrzywa to roślina bardzo wyjątkowa i niezwykle wartościowa. Pomaga przy wielu schorzeniach między innymi zwiększa liczbę czerwonych krwinek i poziom hemoglobiny we krwi, zmniejsza krwawienia i poziom cukru we krwi, pomaga zniwelować dolegliwości związane z zaburzeniami trawienia (wspomaga układ trawienny i działa na niego przeciwzapalnie), jest także stosowana przy awitaminozie.  Należy wspomnieć, iż ma działanie moczopędne, oczyszczające organizm z toksyn oraz przeciwbiegunkowe. Stosowana jest przy chorobach reumatycznych, terapii antybiotykowej (działa antybakteryjne), a także u rekonwalescentów. Jest pomocna w skazie moczanowej i zapaleniu dróg moczowych. Wzmacnia układ odpornościowy i usuwa nadmiar wody z organizmu. Leczenie ziołami to naturoterapia, więc stosowane z rozwagą i właściwym przeznaczeniem może tylko pomóc.

Poza właściwościami stricte leczniczymi pokrzywa jest skarbnicą dla urody. Jej cenne składniki wspaniale wpływają np. na stan cery – zwłaszcza skłonnej do przetłuszczania się i wyprysków. Ma w swoim składzie witaminę A, C, B2 i żelazo oraz siarkę i flawonoidy. Działa silnie oczyszczająco i przeciwłojotokowo na skórę z problemami, ale też opóźnia efekty starzenia i wspomaga każdy rodzaj cery.

Poza korzyściami dla cery, pokrzywa wspaniale odżywia włosy. Wspomaga ich porost, ogranicza wypadanie i wzmacnia cebulki. Zapobiega podobnie jak przy skórze – przetłuszczaniu się włosów i łupieżowi. Blondynki muszą pamiętać, że stosując szampon pokrzywowy czy płukanki, może przyciemnić włosy.

Swoje zastosowanie znalazła również w ogrodnictwie. Jest doskonałym, naturalnym nawozem.

Z pokrzyw przyrządza się napary, wywary, soki, nalewki a także płukanki, maseczki, peelingi.

Pokrzywa

Pokrzywa i magia

Pokrzywę w celach magicznych najlepiej zbierać w pełnię księżyca w miesiącu maj. Powieszona nad drzwiami wejściowymi ochroni przed negatywną energią z zewnątrz. Można też podobnie jak białą szałwią, okadzać dymem dom, a naparem spryskiwać pomieszczenia czy przedmioty codziennego użytku.

W rytuałach miłosnych pobudza zmysły, pomaga cieszyć się bliskością partnera. W sytuacjach kryzysowych pomaga uporać się z rozstaniem poprzez zrozumienie i dostrzeżenie negatywnego wpływu jaki miał na nas związek, który się zakończył. Likwiduje też żal, smutek i dodaje sił. Wspomaga płodność, niweluje przesądy i uprzedzenia. Pomaga przyciągać pieniądze poprzez stawianie na naszej drodze ludzi, którzy pomagają się bogacić. Chroni też przed utratą pieniędzy i ryzykownymi sytuacjami finansowymi.

Do rytuałów najczęściej stosuje się całą roślinę (kwiaty, łodygi, liście i korzenie) a także nasiona.

Inni czytali również:

  1. SODA – tania i skuteczna pomoc w zdrowiu, urodzie i domu
  2. BIAŁA SZAŁWIA
  3. Bioenergoterapia – sposób na zdrowie
  4. Zioła i ich zastosowanie
  5. Mniszek lekarski (pospolity)
  6. Zakwaszenie organizmu drogą do utraty zdrowia
  7. Zdrowie z kokosa
  8. Liść laurowy niezwykła roślina
  9. Hipnoza regresyjna CMF – skuteczne uzdrawianie