Koralowy Zamek

Są na świecie miejsca niezwykłe, zbudowane ludzką ręką, nawet jeśli często stoją w sprzeczności z prawami fizyki, matematyki czy architektury. A dlaczego? Choćby ze względu na rozmiar, wagę, dokładność i przede wszystkim ówczesne możliwości człowieka. Jednym z takich przykładów jest wspaniałe miejsce w amerykańskim stanie Floryda o nazwie Koralowy Zamek.

Koralowy Zamek – historia budowy

Autorem i wykonawcą tej niezwykłej budowli był łotewski emigrant z rodziny kamieniarzy – Edward Leedskalnin. Przyjechał do USA w wieku 26 lat po złamanym sercu, kiedy jego 16-letnia narzeczona Agnes Skuvst porzuciła go dzień przed ślubem, uważając, że jest zbyt biedny.

Edward nigdy nie doszedł do siebie po odrzuceniu przez narzeczoną i dla chwały swojej wielkiej miłości i nieszczęścia zbudował Koralowy Zamek na resztę swojego życia. Miejscowi uważali go za nieszkodliwego dziwaka i początkowo przyglądali się jego planom budowy zamku z przymrużeniem oka.

Ta niezwykła budowla powstała w 28 lat, wzniesiona wyłącznie rękami Edwarda. Trzeba zaznaczyć, że był to mężczyzna wyjątkowo szczupłej postury. Ważył zaledwie 45 kg przy wzroście nieco ponad 1,5 m.

Koralowy Zamek

Koralowy Zamek niezwykła precyzja w budowie

Pracując nocami, w samotności, poza zasięgiem wzroku innych, zbudował swój budynek z kilkutonowych bloków koralowca (oolitu). Niektóre z nich są większe niż Stonehenge. Największy pomnik waży około 35 ton, mur otaczający zamek ma 1m grubości, 2,5m wysokości.

Poza imponującymi blokami na szczególną uwagę zasługują niezwykle precyzyjne i bardzo sprawnie działające konstrukcje mechaniczne wykonane z inżynierską precyzją. Przykładem tego są dwie ruchome bramy umieszczone po przeciwnych stronach ogrodzenia. Chociaż jeden z nich to prawie 9-tonowy blok (wymiary 2,3x2x0,53), jego regulacja jest na tyle precyzyjna, że ​​można go łatwo otworzyć lekkim ruchem dłoni. Według obliczeń cały proces instalacji wyniósł 1100 ton, co jest niezrozumiałym osiągnięciem, biorąc pod uwagę możliwości delikatnej osoby.

Zobacz też: Hipnoza regresyjna

Kiedy w latach 80. brama się zepsuła, do jej naprawy zatrudniono 50-tonowy dźwig i kilku zdrowych pracowników. Okazało się, że drzwi miały idealny otwór pośrodku i były zamocowane na łożyskach samochodowych, które z czasem skorodowały.


Warto wspomnieć, że budynek jest związany z astronomią, np. wykuty w kamieniu zegar słoneczny (na środku placu), jeden z pomników ma otwór z krzyżem skierowanym w stronę gwiazdy polarnej. Na placu znajdują się również rzeźby przedstawiające księżyc w różnych fazach.

Teorie budowania są różne. Teoretycznie do tej pory nie udało się wyjaśnić, jak człowiek może dokonać tak niezwykłej rzeczy. To po prostu fizycznie niemożliwe.

Koralowy Zamek
Koralowy zamek – wnętrze

Teorie na temat budowy zamku

Jedna z teorii głosi, że Edward mógł mieć kontakt z podróżnikami z innej planety, którzy wyjawili mu tajemnicę lewitacji.

Inny teoria jest taka, że był masonem, co potwierdzają odnalezione na zamku symbole masońskie (mówi się więc, że znał tajemnice okultystyczne).

Sam budowniczy twierdził, że poznał tajniki budowy egipskich piramid, budynków w Peru i na Jukatanie. Użył tajemnej techniki, aby usunąć grawitację ziemską, opanował magnetyzm ziemski. Istnieją relacje dwóch naocznych świadków, którzy twierdzą, że widzieli, jak Edward L. składał gigantyczne świetlne bloki przypominające posągi bez użycia jakiegokolwiek sprzętu.

Roy Stoner, autor książki „Enigma of Coral Castle” wierzy w teorię, że budowa w jednym miejscu, a nie w innym, nie była dziełem przypadku. Cóż, obszar South Florida i obszar Homestead są częścią słynnego i tajemniczego „Trójkąta Bermudzkiego”. Działające tam silne centra przyciągania antymagnetycznego, odpowiednio sprzężone z sieciami energetycznymi Ziemi i Układu Słonecznego, powodują anomalię ziemskiej grawitacji. Te niewytłumaczalne siły były jego sprzymierzeńcami w żmudnej i wielkiej pracy przy budowie zamku.

Edward Leedskalnin zmarł w 1951 roku, pozostawiając zamek swoim krewnym, którzy do dziś udostępniają go zwiedzającym. Jest to niewątpliwie jedna z największych atrakcji w Stanach Zjednoczonych i do dziś pozostaje nierozwiązaną tajemnicą „jak to powstało”…?

Zobacz równie:

  1. Magia Puszczy Białowieskiej
  2. Niezwykłe miejsce WESOŁY CMENTARZ
  3. Kościół świętego Benedykta i legenda Czarnej Księżniczki
  4. Podniebny pochówek w Tybecie
  5. Tajemniczy Trójkąt Bermudzki
  6. Babia Góra nazywa się również Górą Diabła
  7. Magiczny krąg – Miejsce Mocy w Puszczy Białowieskiej
  8. Krynoczka. Święte miejsce Puszczy Białowieskiej
  9. Noc Walpurgi – Sabat czarownic