Pod nazwą „Trójkąt Bermudzki” kryje się tajemniczy obszar Atlantyku w rejonie Bermudów. A dlaczego tajemniczy? Postaramy się Wam przybliżyć temat opierając się na wybranych przykładach niezwykłych zdarzeń i zaginięć w tym rejonie.

Trójkąt Bermudzki rozciąga się od Miami do Bermudów po południową Florydę, następnie na wschód przez Wyspy Bahamy do Puerto Rico. Za punkty którego go tworzą uznaje się konkretnie Puerto Rico, Bermudy oraz Miami.

Za twórcę określenia „Trójkąt Bermudzki” uznaje się Vincenta Gaddisa który po raz pierwszy użył tego pojęcia w artykule pisma „Argosy” z 1964 roku.

Trójkąt Bermudzki
Trójkąt Bermudzki

Dlaczego tajemniczy Trójkąt Bermudzki?

W rejonie tym od wielu lat dochodzi do sytuacji których nawet badacze zjawisk paranormalnych nie potrafią wyjaśnić. Zaobserwowano na tym obszarze zjawiska łamiące prawa fizyki, a nawet pokuszono się o stwierdzenia, że miejsce to odwiedzają tzw. „obcy” czyli przybysze z kosmosu.

Na terytorium Trójkąta Bermudzkiego doszło do wielu niewyjaśnionych po dziś dzień tajemniczych zaginięć statków, samolotów i jachtów.

Sam Krzysztof Kolumb podczas swoich wypraw zaobserwował dziwne i niewytłumaczalne dla niego zjawiska na tym obszarze. Wspominał „białą wodę”, opisywał „wielką błyskawicę” oraz zwracał uwagę na dziwne zachowanie kompasu.

Choć tak duży obszar oceanu i rozległego terenu już sam w sobie może być niebezpiecznym szlakiem żeglugi czy lotów, choćby ze względu na warunki atmosferyczne czy działania sił natury, to najdziwniejsze w tym wszystkim jest to, co działo się już po samych zaginięciach statków czy samolotów. Część statków czy jachtów które zostawały po jakimś czasie odnalezione – było bez załóg i często też bez dzienników pokładowych. Co zatem stało się z ludźmi? Co spowodowało, że opuścili oni bezpieczne miejsce i gdzie są? Skoro sam statek dryfował bez widocznych uszkodzeń to znaczy, że nie doszło do katastrofy czy tragedii spowodowanej wypadkiem…

Co zaginęło w Trójkącie Bermudzkim?

Już na początku XVI wieku odnotowano pierwsze tajemnicze zniknięcie w tym rejonie. Podczas wyprawy gubernatora Ovando, z trzydziestu karawel w drodze do Hiszpanii powróciły tylko trzy. Reszty nigdy nie odnaleziono. Biorąc pod uwagę, że w rejonie tym szalał wtedy sztorm, to zawsze znajdowano choćby części z zatopionych statków czy też ciała rozbitków. W tym przypadku nie znaleziono kompletnie nic. Nawet jak na tamte czasy sytuacja była niecodzienna.

W XIX wieku głośna stała się sprawa zaginięcia statku „Atlantyk” który ruszył w rejs z Bermudów do Anglii. Na jego pokładzie znajdowało się 300 kadetów. Ślad po statku i ludziach zaginął wkrótce po wejściu na obszar Trójkąta Bermudzkiego.

W tym samym czasie w roku 1881 stała się bardzo głośna sprawa tajemniczego zdarzenia jakie spotkało amerykański szkuner „Ellen Austin”. Napotkał on na swojej drodze żeglugi opuszczony trójmasztowy szkuner bez załogi i dziennika okrętowego. Zgodnie z panującym prawem morskim, część marynarzy z Ellen Austin przeszła na opuszczony szkuner celem zajęcia go. Kiedy rozpętała się krótkotrwała burza, statki na jakiś czas straciły się „z oczu”. Po jakimś czasie spotkały się znowu, lecz o dziwo na zajętym szkunerze nie było już marynarzy z Ellen Austin (ani dziennika pokładowego). Kapitan z Ellen Austin nie poddał się jednak i ponownie wysłał marynarzy do pilnowania szkunera. Przez kilka dni statki podczas dobrej pogody płynęły obok siebie, jednak któregoś dnia podczas gęstej mgły znów straciły się na chwilę „z oczu”.  Tym razem nie udało się już odnaleźć szkunera, który jakby „rozpłynął się we mgle” …. Nikt nigdy już nie znalazł śladu ani po nim, ani po załodze.

Innym przykładem, gdzie odnaleziono sam statek bez załogi jest przykład płynącego na pełnych żaglach trójmasztowca „James B. Chester”. Statek był bez załogi, pozbawiony urządzeń do nawigacji i dziennika pokładowego. Nie odnaleziono żadnych śladów walki czy przemocy sugerującej napad.

Wydarzeniem, które zwróciło współcześnie uwagę na ten tajemniczy obszar była historia zniknięcia pięciu amerykańskich samolotów torpedowo – bombowych Grumman TBF Avanger w dniu 5 grudnia 1945 roku u wybrzeży Florydy. Podczas lotu odebrano jeszcze od pilotów dziwnie komunikaty typu: „coś dziwnego się dzieje, tracimy orientację, nie wiemy, gdzie jesteśmy, ocean wygląda dziwnie, nie tak jak powinien. Jeden z ostatnich komunikatów brzmiał „nie lećcie za nami, wygląda jakbyśmy wkraczali w białą wodę” oraz „oni wyglądają jak nie z tego świata”. Po tym komunikacie łączność została bezpowrotnie zerwana. Choć wyruszyło wiele jednostek na pomoc pilotom, to nie udało się już nic zrobić. Nie odnaleziono też szczątków samolotów czy ciał załogi bombowców.

W 1968 roku zaginął amerykański okręt podwodny „Scorpion” na pokładzie, którego znajdowało się 99 członków załogi.  W tym samym roku odebrano bardzo dziwne sygnały z amerykańskiego statku „Fernandina”. Podnoszono na alarm, że przestają działać urządzenia nawigujące, że statek traci kurs i orientację w terenie, oraz że dzieje się „coś niedobrego” … Sygnał powoli zanikał i po wysłaniu ostatniego SOS przez załogę kontakt zupełnie się urwał. Niestety nie udało się odnaleźć statku oraz załogi a wszelki ślad po nim zaginął…

W lipcu 1969 roku odnaleziono pięć opuszczonych jachtów, w tym trimaranu „Teignmouth Electron”, na którym Donald Crowhurst brał udział w regatach samotnych żeglarzy dookoła świata.

Co się dzieje w Trójkącie Bermudzkim?

Moglibyśmy mnożyć przykłady na tajemnicze zaginięcia statków, samolotów czy jachtów. Na przestrzeni wieków w rejonie tym zaginęło kilka tysięcy ludzi, dziesiątki jednostek pływających i lotniczych.  Próbowano wyjaśniać zaginięcia opierając się na hipotezach, że dochodzi pod wodą do wybuchów gazów, erupcji wulkanów itp.… Nie potrafiono jednak wytłumaczyć, co stało się ludźmi, dziennikami pokładowymi? Dlaczego na statkach nie było śladów walki, przemocy – a mimo to zostały one opuszczone. Co spowodowało, że kilkaset osób załogi jednego statku po prostu „wyparowało” …? Co stało się z urządzeniami do nawigacji? Dlaczego nie odnajdowano szczątków rozbitych samolotów, statków czy ciał rozbitków…? Jest wiele pytań, które do dziś nie znalazło odpowiedzi…


Sprawdź też: Hipnoza Regresyjna CMF


Ile statków i samolotów zaginęło w Trójkącie Bermudzkim?

Według danych od XIX wieku zaginęło tu ponad 40 statków i 20 samolotów.

Czy samoloty latają nad Trójkątem Bermudzkim?

Miejsce to mimo, iż jest owiane złą sławą, to jednak żadna z linii lotniczych nie zdecydowała się dokładać tysięcy kilometrów, aby go ominąć. Samoloty wciąż latają nad Trójkątem Bermudzkim.