Krynoczka jest jednym z najważniejszych świętych miejsc prawosławia na mapie Podlasia. To źródełko o cudownych właściwościach znajdujące się w głębi Puszczy Białowieskiej. Zlokalizowane jest w odległości 3 km od Hajnówki w stronę Białowieży.
Historia
Przed wiekami miejsce to znane było pod nazwą uroczysko Miednoje i wiązało się z pierwszymi chrześcijanami, którzy przybyli w te rejony.
Kult tego miejsca sięga XIII wieku, w którym miał znajdować się niewielki monaster założony przez mnichów uciekających przez tatarskim najazdem.
W roku 1846 została zbudowana w tym miejscu (z darów wiernych) drewniana cerkiew pod wezwaniem Świętych Braci Machabeuszy należąca do parafii Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy w Dubinach.
W czasach komunizmu teren, na którym znajduje się Krynoczka został zajęty pod bazę wojskową. Aby dostać się do źródełka, duchowni musieli za każdym razem prosić o pozwolenia. Był nawet pomysł, aby przenieść kapliczkę a wodę ze źródełka doprowadzać rurociągiem. Na szczęście dzięki determinacji proboszcza parafii Dubiny, do której przynależała Krynoczka, pomysł nie został zrealizowany. Po opuszczeniu wojska tych terenów, źródełko znów było dostępne dla wszystkich.
Uzdrawiająca moc
To niezwykłe miejsce odwiedzają przez cały rok tłumy wiernych Kościoła prawosławnego szukając uzdrowienia w chorobach i zmartwieniach.
Pielgrzymi zamaczają chusteczkę w Krynoczce i pocierają nią chore miejsce, a następnie zostawiają ją za studzienką na ogrodzeniu. Jest to symboliczne pozostawienie choroby. O skuteczności działania tej niezwykłej wody, świadczą postawione wokół krzyże w dowód wdzięczności za udzielone łaski.
Znane są historie uzdrowień – jak ta o rosyjskim generale, który chorując na gruźlicę pił wodę z Krynoczki po czym w cudowny sposób ozdrowiał. W opowiadaniach o tym miejscu krąży również legenda o górze lasek które zostały porzucone przez chorych „postawionych na nogi”. W czasach współczesnych (1997 r.) lokalna telewizja nakręciła program o mężczyźnie uleczonym z raka policzka, który pił wodę z cudownego jeziorka.
Jednym ze śladów uzdrowienia jest napis wyryty na dębię przez trzech mężczyzn ze wsi Suchowolce którzy upamiętnili cud uzdrowienia z trądu.
Legenda
Jedna z pierwszych legend głosi, że pasterze przechodząc przez uroczysko ujrzeli niezwykły blask, po czym na drzewie pojawiła się ikona. W tym miejscu trysnęło źródło, które zostało okrzyknięte przez miejscowych „świętym”.
Inna z legend głosi, że idące polną ścieżką dzieci, w miejscu, gdzie znajduje się Krynoczka ujrzały Matkę Boską.
Nabożeństwa
Początkowo nabożeństwa na Krynoczce odbywały się dzień Świętych Braci Machabeuszy i Podniesienia Krzyża Pańskiego. Od 1894 roku dodano drugi dzień Świętej Trójcy, a w czasach współczesnych wprowadzono na stałe trzeci dzień Wielkanocy i Świętej Trójcy.
Jak trafić
Odległość z Hajnówki to ok. 5 km, transport dowolny: samochód, rower, spacer pieszy.
Na terenie uroczyska znajduje się cerkiew, koło której biegnie polna droga. Po przejściu ok. 100 metrów docieram do studzienki i kapliczki. Warto zaopatrzyć się z GPS, mapę lub skorzystać z usługi przewodnika.