Babia Góra to najwyższy szczyt należący do Beskidu Żywieckiego, nazywany jest również Diablakiem, czyli górą diabła. Owiana jest wieloma legendami o diabelskich wyczynach i ukrytych bogactwach. Według dawnych opowieści na szczycie góry stał zamek, w którym mieszkał sam diabeł, dzisiaj pozostało po nim jedynie rumowisko kamieni. Słowianie wierzyli, że na wierzchołku tej góry mieszkał bóg zła, mrocznej magii sam Czarnobóg.

Babia Góra – Legendy

Inne legendy mówią, że na szczycie Babiej Góry w Noc Świętojańską, Zaduszki oraz w Wielki Piątek miały odbywać się tutaj sabaty czarownic. Czarownice przylatywały na miotłach, miały wielką moc, mogły niszczyć zbiory, sprowadzać śnieżycę lub grad albo doprowadzać ludzi do obłędu. W tradycji ludowej w dzień św. Łucji który przypada na 13 – stego grudnia uważany był za okres szczególnie silnego działania złych mocy. Wierzono, że w ten dzień czarownice na licznych polanach Babiej Góry urządzały sabat, w trakcie którego wykonywały różne rytuały magiczne, dlatego właśnie w Wigilię św. Łucji gospodarze szczególnie pilnowali swoich gospodarstw i bliskich.

Istnieją również teorie, iż na Babiej Górze znajduje się zejście do podziemnych korytarzy które miały prowadzić do tajemnych skarbów ukrytych w masywie góry. Babia Góra od zawsze przyciągała do siebie śmiałków i ciekawskich, w miejscu tym dzieją się dziwne rzeczy. To jedno z wielu miejsc w których ludzie giną w niewyjaśnionych okolicznościach. Wielu turystów, którzy decydowali się na zdobycie szczytu odnajdowano martwych, niektórych zgonów do dziś nie udało się wyjaśnić, a niektórych uważa się za zaginionych do dziś, ponieważ ich ciał nikt nigdy nie odnalazł. Wiele osób, które wybrały się na Babią Górę opowiadało o tajemniczych istotach, o zjawach przemykających pomiędzy drzewami oraz o dziwnych migających światłach. Czuli obecność kogoś obserwującego ich, kiedy jednak odwracali się szukając obserwatora mieli wrażenie, że znikał.

Istnieje również teoria, według której na tej tajemniczej Górze znajduje się portal który łączy równoległe światy przez który tajemnicze istoty mogą z innych światów przedostawać się do naszego. Najśmielsi badacze łączą tajemnicze zjawiska z działaniem UFO.

Na górze występują dziwne zjawiska meteorologiczne, badacze odkryli tu i zanotowali niebywałe nagłe zmiany temperatury oraz wilgotności powietrza. Szczyt Babiej Góry prawie zawsze spowity jest gęstą mgłą, a pogoda z minuty na minutę potrafi się zmienić z pięknej słonecznej w gwałtowne deszcze lub burze śniegowe.

Niewyjaśnione zgony

Na kartach tragicznych wypadków Babia Góra również ma zapis o niewyjaśnionych katastrofach lotniczych. W 1963 roku rozbił się helikopter, pilot i pasażerowie zginęli na miejscu. Tego dnia podobno była piękna słoneczna pogoda. Do dziś nie wyjaśniono przyczyny wypadku. Sześć lat później w 1969 roku samolot pasażerski An-24 lecący z Warszawy do Krakowa z niewyjaśnionych do dzisiaj przyczyn zboczył z wyznaczonego kursu i rozbił się w masywie Babiej Góry na miejscu zginęły 53 osoby.  Według oficjalnych danych przyczyną miała być awaria sprzętu nawigacyjnego, dziwne było natomiast to, iż taśmy z nagraniami rozmów pilotów zniknęły. Prawdziwej przyczyny tej katastrofy nigdy nie wyjaśniono. Dwudziestego trzeciego maja 2013 roku wydarzyła się kolejna katastrofa lotnicza w rejonie Babiej Góry, Awionetka Piper34 wystartowała z Poznania lecąc w kierunku Bratysławy, podróżował w niej pilot oraz dwóch pasażerów. Tym razem samolot rozbił się na szczycie, w katastrofie śmierć ponieśli wszyscy. 

Babia Góra

Zjawiska paranormalne

Babia Góra dla miłośników zjawisk paranormalnych jest na pewno jednym z najbardziej nawiedzonych i zadziwiających miejsc w kraju. Do dziś to szczególne miejsce kryje w sobie jeszcze wiele tajemnic. Z jednej strony może wielu przerażać jednak z drugiej strony nagromadzenie w tym miejscu zjawisk paranormalnych czyni go niezwykłym i wartym odwiedzenia.

Zobacz inne niezwykłe miejsca: