Olejek rycynowy pozyskiwany jest z rącznika pospolitego. Substancja zawarta w tej roślinie zwana rycyną sama w sobie jest trująca, jednak w procesie tłoczenia oleju na zimno a następnie poddaniu go bardzo wysokiej temperaturze traci właściwości trujące. Występuje pod postacią gęstej bezbarwnej (czasami bladożółtej) cieczy, która po kontakcie z tlenem staje się gęstsza.

Historia i medycyna

Ziarna rycyny wraz z opisem ich właściwości leczniczych odkryto już w grobowcach sprzed 4000 lat.

Stosowany był od bardzo dawna na całym świecie (Chiny, Indie, Persja, Grecja, Ameryka, Afryka, Włochy). Pomagał w akcji porodowej, łagodził objawy epilepsji. W starożytnym Rzymie znany był jako Palma Christi, czyli dłoń Chrystusa i pod tą nazwą funkcjonuje do dziś.

Jego szersze zastosowanie odkrył podczas swoich wizji Edgar Cayce, który podchodził do leczenia człowieka całościowo, czyli w sferze ciała, ducha i umysłu. Nowością stało się stosowanie okładów z olejku i używanie go zewnętrznie.  Działanie polegało na wnikaniu poprzez skórę do wnętrza a tym samym oddziaływało na schorzenia wewnętrzne.

Stosowany był również przez wielu lekarzy min. Williama McGarey’a (byłego dyrektora klinika w Phoenix), Dr Jervis’a – który stosował go z powodzeniem w leczeniu brodawek i zmian skórnych.

Dr McGarey korzystając z przekazów Edgara Cayce z powodzeniem leczył choroby wątroby, bóle głowy, owrzodzenia hemoroidy, zaparcia, a także łagodził skutki epilepsji.

Właściwości lecznicze olejku rycynowego

Ma szerokie zastosowanie w łagodzeniu objawów związanych z zaparciami, zapaleniem woreczka żółciowego (gorący okład rozpuszcza piasek w przewodach żółciowych), nieżytu żołądka, niedrożności jelit.

Łagodzi objawy w chorobach stawów, w tym zapalenia kości, bólów kręgosłupa, zapalenia ścięgna, kaletki maziowej oraz w urazach szyi i krzyża.

Gorące okłady z rycyny pobudzają układ immunologiczny do pracy, wzmacniając tym samym układ odpornościowy.

Jest bardzo dobrym środkiem przeczyszczającym, ale należy stosować go z umiarem, aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu. Koniecznie przed zastosowaniem należy zapoznać się z dawkowaniem i odpowiednimi proporcjami.

Sprzymierzeniec z kosmetyce

Mając na uwadze mocno stymulujące działanie olejku rycynowego, sprawdzi się jako doskonały środek na porost włosów. Jest wykorzystywany przez firmy kosmetyczne również jako środek poprawiający koloryt włosów, ich gęstość i ogólną kondycję. Jest wspaniałym kosmetykiem nawilżającym, gdyż zatrzymuje wilgoć. Pobudza komórki do pracy i może śmiało być traktowany jako serum przeciwzmarszczkowe.

Doskonale sprawdza się we wszelkiego rodzaju masażach, kuracjach relaksujących i antystresowych. Ma działanie pobudzające krążenie a jednocześnie relaksujące.

Wartości użytkowe

Niecodziennym zastosowaniem oleju rycynowego (lecz niezwykle skutecznym) jest możliwość wykorzystania go jako smaru w urządzeniach gospodarstwa domowego takich jak np. maszynka do mięsa, nożyczki, blendery. Można stosować go jako środek antybakteryjny do dezynfekcji desek do krojenia, blatów czy urządzeniach, które zawierają uszczelki, gdyż nie powoduje rozpadu gumy.

O czym należy pamiętać?

Jak każdy środek, tak olej rycynowy należy przyjmować z rozwagą i zgodnie z dostępną wiedzą. Wiemy już, że ziarna rycyny same w sobie są silnie trujące, lecz w procesie ekstrakcji oleju tracą swoje właściwości toksyczne. W założeniu, że będzie on przyjmowany doustnie jako środek przeczyszczający należy bezwzględnie przestrzegać stosowania dawek indywidualnie obliczonych dla każdego z osobna. Inne dawki będą dla dorosłych a inne dla dzieci.

Może też wywołać przedwczesny poród, dlatego ważne jest, aby kobiety w ciąży dokładnie zapoznały się z jego właściwościami przed ewentualnym skorzystaniem.

Zobacz też:

  1. Bioenergoterapia – sposób na zdrowie
  2. BIAŁA SZAŁWIA
  3. Zioła i ich zastosowanie
  4. Mniszek lekarski (pospolity)
  5. Zakwaszenie organizmu drogą do utraty zdrowia
  6. Zdrowie z kokosa
  7. Hipnoza regresyjna CMF – skuteczne uzdrawianie