Świadomość – co to jest?

Świadomość człowieka od lat wydaje się czymś zagadkowym i niezrozumianym. To pojęcie, które ludzkość od wielu lat stara się zrozumieć. Świadomość jednak jest czymś, czego ludzki rozum nie jest w stanie pojąć. I choć nie ma żadnego dowodu naukowego na jej istnienie i nie przeprowadzono żadnego eksperymentu potwierdzającego jej wpływ na życie człowieka, to jednak, gdy człowiek zaczyna budzić swoją świadomość, jakość jego doświadczania życia się zmienia. Świadomość to nic innego jak bycie w „tu i teraz”, jest to pewien rodzaj zdolności bycia uważnym na otaczający świat, na procesy myślowe zachodzące w głowie, jak również na wszystkie wykonywane działania w codziennym życiu. Świadomość to również odkrycie siebie jako indywidualnej jednostki, odkrycie niejako swojego istnienia. To stan, w którym człowiek staje się obserwatorem własnego życia.

 Większość ludzi w swoim codziennym życiu jest w tanie uśpionej świadomości, ich codzienne czynności są automatyczne a świadomość jest w stanie można powiedzieć nREM, nie uświadamiają sobie swojego istnienia, jak również nie mają świadomości otaczającego ich świata. Budda twierdził, że większość ludzi na świecie przechodzi przez swoje życie niczym lunatyk pogrążony w transie, większość jest w nim nieobecna.

Dzisiejsza moda na rozwój duchowy sprawia, że część ludzi zaczyna odkrywać w sobie potrzebę obudzenia się z letargu, jednak rozwój technologii w dużym stopniu wpływa negatywnie na większość społeczeństwa. Poprzez zwiększającą się potrzebę cyfryzacji, czyli cyfrowej formy rzeczywistości wielu ludzi popada w głębszą iluzję.

Jak pracować ze świadomością?

Aby być świadomym, trzeba praktykować uważność. Uważność jest tutaj kluczowym zadaniem. Codzienna praktyka doprowadzi do odczuwania w pełni chwili obecnej, świętego tu i teraz. W momencie uświadomienia sobie chwili obecnej, kończy się iluzoryczna podróż. Świadomość jest pewnego rodzaju umiejętnością, którą możemy wyćwiczyć. Za każdym razem, kiedy coś robimy musimy być w tym doświadczeniu w pełni, bez względu na to czy to jest picie herbaty czy spacer po lesie. Naszą uwagę musimy kierować na każdy obecny moment w naszym codziennym życiu, poprzez skupianie uwagi doświadczenie staje się głębsze, pełniejsze. Na początku będzie nam to sprawiało nie lada wyzwanie i może dla wielu wydawać się mozolną pracą, ale jeśli wytrwamy w swoim postanowieniu z czasem nasze wysiłki przyniosą rezultat i bycie w obecnej chwili stanie się naszym nowym sposobem na doświadczanie życia.

Zobacz również czym jest i jak działa hipnoza regresyjna metodą CMF

Co daje mi praca ze świadomością?

Największą nagrodą w pracy ze świadomością jest przeżywanie w pełni chwili obecnej. Stajemy się poniekąd obserwatorami swojego życia, uświadamiamy sobie kim tak naprawdę jesteśmy, wchodzimy powoli w święty stan Jam Jest. Umysł wycisza się, kompulsywne myślenie ustaje, cały system harmonizuje się. Przestają targać nami emocje. Przebywanie w tu i teraz pozwala człowiekowi uwolnić się od przeszłości i przyszłości. W końcowym efekcie człowiek przestaje reagować na bodźce zewnętrzne w sposób impulsywny. Praca ze świadomością pozwala na uwolnienie się od automatycznych zachowań, często niekorzystnych.

Kiedy jesteśmy świadomi swojego istnienia i życia, możemy go doświadczać na głębszym poziomie. Życie staje się pełniejsze, nabiera barw. Przebudzamy się z letargu, czujemy się „bardziej żywi”.

„Przebudzenie się ze snu to nasz obecny cel. Gdy się obudzimy, stworzony przez ego ziemski dramat dobiegnie końca i pojawi się sen o wiele bardziej dobroczynny i wspaniały, a jest nim nowa Ziemia…” Eckhart Tolle – Nowa Ziemia

Polecane lektury o świadomości:

„Potęga teraźniejszości” – Eckhart Tolle

Inni czytali również:

  1. Nadświadomość – czym jest, jak działa i jak do niej dotrzeć?
  2. Potęga podświadomości – niższa jaźń