Reiki to słowo, które pochodzi od chińskiego lingqi 灵气 (dawna pisownia: 靈氣) i oznacza „duchowy wpływ”.

Znaczenie słowa REIKI

Znak rei 霊 oznacza w języku japońskim duszę (ducha) natomiast znak ki 気 jest pojęciem znacznie szerszym. Odnosi się do sfery uczuć i tak np. serce to uczucie miłości, umysł to energia, samopoczucie.

Twórca metody REIKI

Obecnie pod pojęciem reiki funkcjonuje nazwa metody uzdrawiania, dzięki jej twórcy Mikao Usui, odnosi się do pomocy przy udziale energii życiowej. Mikao Usui był japońskim nauczycielem w szkole dla chłopców, został postawiony przez swoich studentów przed problemem, który ich nurtował a mianowicie uzdrawianiem których dokonywał Jezus. Mikao Usui nie znał odpowiedzi na zadawane pytania i postanowił zrezygnować z nauczania stwierdzając, iż nauczanie tylko teorią nie było nic warte. Spędził całe lata na poszukiwaniach odpowiedzi, w końcu dowiedział się, że na górze Kuriyama można uzyskać w medytacji każdą odpowiedź na zadawane pytania, postanowił się tam wybrać. Po 21 dniach głodu, w modlitwie i medytacji, w iluminacji barwnych kulek zobaczył znaki i zrozumiał ich znaczenie. Uzyskał nie tylko odpowiedzi na nurtujące go pytania, ale również przekaz mocy, z którego do dziś korzystają mistrzowie Reiki. Przez następne lata swojego życia nauczał i uzdrawiał wielu ludzi bez względu na ich pochodzenie czy stan portfela. Przez ten czas określił również 5 zasad Reiki, którymi należy się kierować w życiu.

W związku z tym, że do dziś nie zostały oficjalnie potwierdzone żadnymi badaniami naukowymi procesy zachodzące w człowieku przy udziale energii duchowej reiki – to metoda ta zaliczana jest do medycyny alternatywnej tzw. niekonwencjonalnej.

Pięć zasad REIKI

  1. Właśnie dziś się nie złość: nie rozsiewaj złej energii, nie przenoś swojej frustracji, żalu na innych. Nie wysyłaj do wszechświata negatywnego sygnału, który poprzez swoją złość i żal – wzmacniasz i nadajesz mu moc.
  2. Właśnie dziś się nie martw: ciesz się życiem, przyrodą, zaufaj Bogu i pamiętaj, że on kocha ciebie i wszystko wokół. Rozsiewaj wokół dobro i radość a spowodujesz, że świat wokół ciebie stanie się lepszy.
  3. Miej szacunek do rodziców, w tym nauczycieli i osób starszych: pamiętaj, że gdyby nie rodzice to nie byłoby cię na świecie. Niezależnie jacy są dla ciebie musisz ich szanować i być im wdzięczny, że dali ci życie. Należy też szanować nauczycieli, bo wzięli na siebie ciężar nauczania i przekazania wiedzy z wielu lat. Szacunek do osób starszych to wdzięczność za przygotowania świata takim jakim jest dziś. Odchodząc z tego świata zostawiają na po sobie spuściznę, z której korzystają nowe pokolenia.
  4. Bądź uczciwy i pracowity: każdy etap życia ma swoje uwarunkowania i ty musisz się w nim odnaleźć w swojej roli. Będąc uczniem musisz się uczyć, będąc dorosłym musisz uczciwie pracować. Nie korzystać z przywilejów które się nie należą, lecz przede wszystkim samemu dbaj o swoją przyszłość. Żyj tak abyś nie był ciężarem dla innych.
  5. Okazuj wdzięczność i empatię każdej żywej istocie: pamiętaj, że wszechświat to życie, tętniące, czujące i współgrające ze wszystkim i wszystkimi. Szacunek, empatia i wdzięczność należy się każdej żywej istocie, Człowiek żyjący wśród innych ludzi, zwierząt, roślin, natury jest częścią całego systemu, który ma jednego Boga – stwórcę świata, który zasługuje na najwyższe uznanie, wdzięczność i miłość.

Powtarzanie zasad powinno odbywać się codziennie (najlepiej rano i wieczorem). Należy to robić w pełnym skupieniu przypominającym stan medytacyjny. Ręce należy złożyć jak do modlitwy – w geście z dłońmi złożonymi w „Gassho”.

Podejście do człowieka w metodzie REIKI

Uzdrawianie za pomocą reiki ma aspekt holistyczny. Działa na człowieka całościowo, nie skupia się na jednym konkretnym problemie. I tak np.: w przypadku choroby serca emocje z tym związane (sfera uczuć) bierze się z negatywnego nastawienia do wszechświata.

Uzdrawianie za pomocą reiki to uzdrawianie energią miłości, akceptacji. To co dajesz wszechświatowi to do ciebie wraca. Rozsiewając pozytywne uczucia, dobrą energię i pełną akceptację, dostajesz to samo w zamian. Reiki jest więc Energią Ducha, Najwyższą Miłością, Boską Doskonałością. W popularnym rozumieniu uznaje się ją za Boską Uzdrawiającą Moc, która może wszystko. Ważne jest, aby nie ulegać niekorzystnym emocjom i złym wpływom. Należy przede wszystkim wyciszyć emocje i skupić się na równowadze pomiędzy ciałem a umysłem (podobnie jak w medytacji). Za centrum dowodzenia należy objąć serce – jako stan emocji, umysłu i duszy. Kierować powinno się w życiu powyższymi zasadami i przyjąć je jako oczywistość.