Pyłek pszczeli (zwany kwiatowym) to następny po miodzie najbardziej znany produkt uzyskiwany od tych niezwykle pożytecznych i pracowitych owadów jakimi są pszczoły.

Jest istną skarbnicą witamin i niezwykle silnych właściwości odżywczych. Ma działanie wirusobójcze, bakteriobójcze, ale najważniejszym z nich jest działanie wspomagające układ odpornościowy.

Czym jest pyłek kwiatowy?

To męskie komórki rozrodcze, które produkują kwiaty. Jest zbierany przez pszczoły i mieszany z niewielką ilością śliny (przeżuwany). Następnie formowane są z niego kuleczki i przenoszony jest w odnóżach. Sezon na zbieranie pyłku trwa mniej więcej od maja do lipca. Ważne jest, aby po zebraniu szybko go wysuszyć, gdyż dość szybko się psuje (pleśnieje). Kolory pyłku są zróżnicowane, od jasnożółtego aż do czarnego. Różnice wynikają z rodzajów kwiatów i roślin, z których jest pozyskiwany.

Właściwości zdrowotne

Pyłek to skarbnica witamin. Posiada witaminy z grupy B, C, D, E, K a także kwas foliowy, askorbinowy, rutynę, prowitaminę A, ryboflawinę i wiele innych. Posiada aminokwasy (w tym takie których człowiek nie jest w stanie sam wytworzyć), jest bogaty w białka, tłuszcze i enzymy.

Poprawia funkcjonowanie układu krążenia, obniża cholesterol a także wpływa zbawiennie na pracę serca. Ma niezwykle mocne działanie przeciwmiażdżycowe poprzez swoje właściwości obniżania poziomu tłuszczy i uszczelniania naczynek krwionośnych.

 Wspomaga układ trawienia, działa dobroczynnie na florę bakteryjną żołądka i jelit. Reguluje metabolizm i poprawia apetyt.

Wspomaga umysł, poprawia pamięć, koncentrację oraz zdolność do zapamiętywania. Powinien być stosowany w rekonwalescencji i po dużym wysiłku. Łagodzi objawy menopauzy, wspomaga działanie leków antydepresyjnych. Działa wspomagająco na płodność zarówno u kobiet jak i u mężczyzn.

Ma szerokie zastosowanie w geriatrii, gdzie zaobserwowany u ludzi po 80 roku życia opóźnienie efektów starzenia się.  Działa niezwykle korzystnie w walce z guzem prostaty, niedokrwistością a także alergiami.

Pyłek dla urody

Szczególną rolę pyłek odgrywa w pielęgnacji włosów i skóry. Kosmetyki z zawartością pyłku działają na skórę biostymulująco, odżywiają i opóźniają procesy starzenia. Szampony zawierające aminokwasy zawierających siarkę w ekstraktach z pyłku mają silne działanie przeciwłupieżowe. Wspomagają porost włosów jednocześnie zapobiegając ich wypadaniu. Maseczki przygotowywane na bazie pyłku mają właściwości regenerujące, nawilżające i oczyszczające.

Jak spożywać?

Najczęstszą formą spożycia pyłku jest mieszanie go z miodem. Należy pamiętać, aby nie rozpuszczać pyłku w gorącej wodzie, gdyż zostanie pozbawiany właściwości odżywczych. Można rozpuścić go na noc w niewielkiej ilości wody, a następnie rano dodając do niego miód i wodę wypić 30 minut przed pierwszym posiłkiem.

Można też żuć pyłek, mielić lub dodawać do potraw. Na rynku są dostępne preparaty z pyłkiem określane dietetycznym środkiem spożywczym. Najlepiej jednak zaopatrzyć się w pyłek, u pszczelarza który dba o to by był on najwyższej jakości – wolny od zanieczyszczeń czy też innych dodatków.

Człowiek jest częścią natury i to sama natura dba o to by go zaopatrzyć w niezbędne dla zdrowia dary. Warto docenić i sięgnąć po jej życiodajne podarunki  aby w pełni cieszyć się zdrowiem i młodością.