Termin podróży astralnych, czyli stanu wychodzenia z ciała i wędrowania w rzeczywistość astralną pojawiał się już w starożytnych Chinach i innych antycznych kulturach. Z wędrówkami tymi ściśle związany jest pojęcie OBE (ang. out-of-body experience) zwane też inaczej eksterioryzacją. Stanowi on doświadczenie opuszczenia fizycznego ciała i obserwacji spoza ciała fizycznego.

Robert A. Monroe, amerykański parapsycholog poświęcił wiele lat swojego życia na badania dotyczące odmiennych stanów świadomości. Sam w roku 1958 doświadczył swojej pierwszej podróży astralnej, która diametralnie zmieniła jego sposób patrzenia na świat. W wyniku tych obserwacji powstała trylogia poświęcona tematyce doznań określanych mianem „poza ciałem”, w której opisał swoje doświadczenia.

Stąd wiemy, że osoba znajdująca się w stanie OBE (dokonująca podróży astralnej poprzez swoje ciało astralne) odbiera niemal wszystkie wrażenia zmysłowe, a jej świadomość zbliżona jest do normalnej. Potrafi widzieć, słyszeć i dotykać. Tego wszystkiego doświadcza przebywając w mniejszej lub większej odległości od ciała, często w pozycji niemożliwej do przyjęcia przez ciało fizyczne, np. unosząc się pod sufitem.

Jak wygląda OOBE

Dla większości osób, które doświadczyły stanu OBE jest to uczucie niezwykle przyjemne, często zachwycające. Widzą i słyszą, co się dzieje w świecie fizycznym, ale jednocześnie mają poczucie wspanialej wolności dzięki temu, że są poza ciałem. Na przykład podczas operacji, pacjent wznosi się nad stołem operacyjnym i bez emocji, ze spokojem obserwuje chirurgów, zajmujących się jego ciałem fizycznym.

Przy eksterioryzacjach o większym zasięgu zdarza się, że ciało energetyczne człowieka znajduje się powiedzmy w Los Angeles, podczas gdy ciało fizyczne pozostaje w Warszawie. Człowiek przebywający poza ciałem może obserwować wszystko co się dzieje wokół niego, jednak jego wpływ na przebieg zdarzeń jest mocno ograniczony. Po powrocie do ciała fizycznego można spróbować sprawdzić, czy to co się widziało pokrywa się z rzeczywistością…

Stanu OBE można doświadczyć zarówno w sposób świadomy, intencjonalny (poprzez praktykę metod i technik do niej doprowadzających, np. medytację/wizualizację) jak też, w sposób mimowolny. Według niektórych ezoteryków, eksterioryzacja mimowolna dokonuje się podczas snu, kiedy to ciało astralne każdego z nas udaje się w podróż. Innym przykładem mimowolnego stanu wychodzenia z ciała jest doświadczenie sytuacji bliskiej śmierci.

OOBE a sytuacja bliskiej śmierci

Do mimowolnych podróży astralnych najczęściej dochodzi w sytuacjach w których występuje stan zagrożenia życia. Ludzie, którzy przed śmiercią opuszczają ciało zwykle postrzegają siebie jako przebłysk świadomości.

Jedną z osób, która doświadczyła tego stanu był Keith Harary – autor książki „Doznania poza ciałem. Jak nauczyć się podróżować poza ciałem.” Potrafił podróżować astralnie jako kłębek/ snop światła albo jedynie jako zawieszony w przestrzeni punkt świadomości.

Jak się okazuje do podobnych przeżyć przyznał się sam Carl Gustaw Jung, słynny szwajcarski psychiatra, który w roku 1944 przeszedł zawał. Carl Jung najwyraźniej był w sytuacji bliskiej śmierci. W wyniku przebytych doświadczeń tak później napisał: „Niemożliwością jest przekazanie piękna i intensywności uczuć związanych z tymi wizjami. Nigdy przedtem nie przeżyłem czegoś tak wspaniałego… nigdy bym nie przypuszczał, że w ogóle coś takiego może się zdarzyć. To nie był wymysł wyobraźni. Wizje i doznania były w pełni prawdziwe; nie było w nich żadnych subiektywnych odczuć; wszystkie cechował absolutny obiektywizm”.

Z kolei amerykański doktor Melvin Morse z Uniwersytetu Waszyngtońskiego, zajmujący się przez 15 lat badaniem stanów przejścia między życiem a śmiercią dowiódł, że takie przeżycia są udziałem wyłącznie tych osób, które znalazły się na krawędzi życia i śmierci i nie wynikają one z braku snu, narkotyków ani podświadomych lęków. Jak się później okazało tylko osoby będące o krok od śmierci miały takie przeżycia. Wyniki badań doktora Morse’a w roku 1986 zostały opublikowane na łamach medycznego czasopisma “American Journal of Diseases of Children”.

Techniki osiągania stanu OOBE

Istnieje wiele różnych technik mających na celu ułatwienie wejścia w stan OBE w sposób intencjonalny. Niektóre z nich są skuteczniejsze, niektóre mniej. Jednak każda z nich wymaga czasu, treningu i … cierpliwości. Za jedną z najskuteczniejszych podaje się wizualizację, która polega na wejściu w stan, podobny do hipnotycznego, a następnie wyobrażenie sobie sytuacji, która ma poruszyć ciałem astralnym. Najczęściej osoby chcące doświadczyć stanu OBE wyobrażają sobie bujanie na huśtawce, obracania wokół własnej osi lub czegokolwiek innego, co ma związek z ruchem. Inną równie skuteczną techniką jest tzw. metoda 4+1, która polega na tym, że należy położyć się spać na 4 godziny, nastawić wcześniej budzik, aby nas obudził po 4 godzinach snu, następnie po przebudzeniu czuwamy przez godzinę i znów kładziemy się spać. W takim stanie bardzo łatwo doświadczyć OOBE. Istnieje też technika transowa, która poprzez autosugestię, afirmację czy metody auto hipnotyczne wprowadza doświadczającego w trans. Po pewnym czasie, gdy fizyczność jest ignorowana ciało zostaje wprowadzone w stan paraliżu, a z niego bardzo łatwo już o doświadczenie OOBE.

Zdaje się, że możliwość doświadczania stanów wykraczających poza rozumowe poznanie rzeczywistości wzbudza coraz większe zainteresowanie ludzi, którzy pragną zgłębić i poznać prawdziwy potencjał ludzkiej jednostki. Choć doniesienia o doświadczaniu przez ludzi takich stanów pojawiają się w przekazach od czasów starożytności wciąż jest to obszar, który pozostawia wiele miejsca do jego eksploatacji.

Czym jest ciało astralne? Ciało astralne to kopia ciała fizycznego, z tą różnicą, że jest ono bardziej subtelne niż ciało fizyczne. Często określa się je również mianem astralu. Termin „astral” pochodzi od greckiego słowa oznaczającego „związany z gwiazdą”. Hereward Carrington, amerykański badacz zjawisk psychicznych przeprowadził wnikliwe badania, w wyniku których stwierdził, że ciało astralne waży… zaledwie 43 gramy!

Wszyscy odbywamy podróże astralne w snach, chociaż większość z nas nie zdaje sobie z tego sprawy. Sny o lataniu są powszechne wśród ludzi wszystkich kultur i czasów. W niektórych prymitywnych kulturach panuje przekonanie, że ponieważ dusza podczas snu Wędruje, nie należy nigdy przemieszczać ciała śpiącej osoby. Inni wierzą, że ciało astralne unosi się podczas snu nad ciałem fizycznym i że dosłownie wypadamy z naszych ciał w chwili, gdy zasypiamy.