Ostatnimi czasy, wiele osób ma potrzebę wiedzy i zrozumienia zjawisk nadprzyrodzonych, kwestii walki duchowej, wpływie aniołów i demonów na życie człowieka, ich roli w chorobie i cierpieniu, egzorcyzmów, używaniu talizmanów, świętych tekstów i rytuałów do zdobycia duchowych mocy lub przezwyciężenia ich wpływu.
Gdy tylko zaczynamy poświęcać swe myśli na zgłębienie tej tajemnej strony naszego życia, prędzej czy później pada pytanie czy są możliwe egzorcyzmy poza kościołem katolickim i poza chrześcijaństwem i czy są one skuteczne?
Oczywistym jest, że w każdej religii istnieją: wiara, świat materialny i niematerialny, modlitwy, obrzędy i zabobony. W każdej z istniejących na świecie religii króluje Bóg jako istota wyższa, która jest stworzycielem nieba i ziemi. Każda w swych naukach nakazuje żyć zgodnie z przykazaniami, które winniśmy respektować, a całe życie doczesne powinno być modlitwą. Zapewne niejednej osobie nasunie się na myśl muzułmanizm i święta wojna, krzyżowcy i ich wyprawy służące nawracaniu. Te ludzkie, nazwijmy kataklizmy, wynikają ze złej interpretacji świętych ksiąg.
A zatem jak ma się religia muzułmańska do egzorcyzmów? Wszyscy wiemy, że egzorcyzmy należą do sakramentaliów i zakładają wypędzanie złych duchów poprzez modlitwę i wiarę.
Egzorcyzmy to posługa uwalniania od wpływu zła, którą w religii chrześcijańskiej pełnił Jezus Chrystus i którą zlecił czynić swoim uczniom. Egzorcyzm jest rozkazem wydanym w imię Boga demonowi, aby ten wyszedł z osoby, zwierzęcia, miejsca lub rzeczy. To szczególna forma błogosławieństwa (sakramentalium), które kapłan udziela człowiekowi w określonych sytuacjach i potrzebach.
Zatem każda religia posiada potężne narzędzia do wypędzania złych duchów. W każdej religii praktykowane są egzorcyzmy.
Podczas rytuału egzorcyzmu stosuje się Rytuał Rzymski z 1614 roku, który przetrwał do naszych czasów praktycznie nie zmieniony. Dnia 4 czerwca 1990 roku, a następnie 12 lutego 1991 roku, Kongregacja Kultu Bożego przesłała przewodniczącym episkopatów tekst nowego rytuału egzorcyzmów – Rituel ad interim – w celu wypróbowania go przez egzorcystów. Nowy rytuał nie spotkał się jednak z uznaniem wśród egzorcystów. Według ojca Gabriela Amortha nowy tekst jest znacznie mniej skuteczny niż stary Rytuał z 1614 r. Pomimo tego obydwa rytuały są stosowane.
Bardzo znanym i szanowanym w środowisku muzułmańskich egzorcystów jest Abdullaah Mushrif al – ’Amree
”Ludzie, zrozumcie dobrze moje słowa i postępujcie według tego, co wam powiedziałem. Przekazałem wam moje przesłanie. Zaprawdę, pozostawiam po sobie pośród was to, co nigdy nie prowadzi was ku zbłądzeniu – Księgę Allaha i Sunnę Jego Wysłannika – i jeśli będziecie za nim podążać – nigdy nie zbłądzicie”. Koran, 4
W islamie złym duchem, który opętuje człowieka z powodu obsesyjnej miłości do niego, pragnienia ukarania go lub wystraszenia, jest jinna. Czasem jinna opętuje człowieka z powodu złego oka czy jest wynikiem czarnej magii. Lekarstwem na jego wypędzenie jest recytacja Koranu nad osobą kilka razy, choć czasem wystarcza nawet raz. Są specjalne wersy Koranu ajah al – Kursi, al. – Fatiha i mu’awwidhataan (sura 113,114). Po recytacji wersów, egzorcysta komunikuje się z jinnem i wymusza na nim odpowiedź, co sprowadza go do ciała człowieka i co jest powodem opętania. Jednak są jinny, które opuszczają ciało dopiero po użyciu siły fizycznej. Egzorcysta łapie za szyję opętanego na wysokości żył szyjnych a potem mówi demonowi by opuścił człowieka, gdyż jest to zabroniona w Koranie i Sunnie opresja. Wypowiada przy tym słowa Allaha z Hadis Qudsi „O mój sługo, zabroniłem Sobie opresji i zabroniłem jej wśród was, nie uciskaj jeden drugiego”.
Wyróżniane są tu dwa rodzaje jinnów, męski i żeński. Zarówno jeden jak i drugi może opętać kobietę czy mężczyznę. Wtenczas egzorcysta zobowiązany jest tłumaczyć, że jest to nie etyczne i prosi o opuszczenie ciała oraz złożenie obietnicy, że nigdy więcej tego nie zrobi żadnemu muzułmaninowi.
Stosowane są też inne metody egzorcyzmów, jak na przykład pocieranie ciała opętanego olejem oliwnym, miejsce to zaczyna boleć. Jest to olej, który najpierw jest błogosławiony odpowiednim wersem koranicznym, taki sam obrzęd dotyczy błogosławienia wody, która następnie jest wypijana. Osoba jest w ten sposób stopniowo oczyszczana doświadcza stopniowej poprawy.
Interesująca jest metoda obwiązywania palców sznurkami, które mają za zadanie zatrzymać uciekające na widok egzorcysty jinny zwane maarij, powoduje to zatrzymanie ducha, który nie może uciec. Następnie egzorcysta cytuje Koran i spala jinna mocą jego słów.
Opętany mężczyzna przez żeńskiego jinna często zostaje wykorzystywany seksualnie podczas snu. W innym razie jinn nęka i przeszkadza człowiekowi opierając się na tym, że jinn został wysłany przez magiczne zaklęcie lub z powodu rewanżu za szkodę.
Istnieją dwie fazy opętania częściowe i całkowite. Zdarza się również, że osoba jest opętana przez więcej niż jednego jinna.
Na zakończenie przytoczę przykłady opętania przez jinn. Pierwszym z nich jest przypadek młodej, około 28 letniej kobiety, która w okresie dwóch lat miewała napady furii, często tracąc świadomość. Za każdym razem, kiedy miała atak rodzina zabierała ją do szpitala, gdzie z kolei dostawała silnie działające zastrzyki, które pod wpływem swego działania wprowadzały ją w stan upojenia narkotykowego. Wysiłki lekarzy nie przynosiły oczekiwanego efektu. Po jakimś czasie prób leczenia młoda kobieta dostała bardzo silnego i nagłego napadu szaleństwa. Przerażona i całkowicie zrozpaczona rodzina postanowiła więc wypróbować ostatnią deskę ratunku. W środku nocy, odszukali numer telefonu do egzorcysty i po krótkiej rozmowie stali już pod jego drzwiami. Egzorcysta, wprawnym okiem stwierdził opętanie przez jinn i jak zwykle bywa w jego posłudze, szybko, lecz z ogromną wiarą wyrecytował nad dziewczyną wersy Koranu. Podczas sakramentu w trakcie naciskania żył szyjnych, jinn przyznał się, że opętał dziewczynę z powodu magii, a on sam był Buddystą. Jinn opowiedział również o nadawcy owego czaru, który był magikiem, wspomniał również z bardzo dokładnym opisem samego miejsca, gdzie dokonywał się owy czar. Aby uwierzytelnić słowa jinna odszukano miejsce rzuconego uroku, a napady nieludzkiej furii u kobiety całkowicie ustąpiły, a jej rodzina odetchnęła z ulgą.
Kolejnym niesamowitym przypadkiem opętania w religii muzułmańskiej, był przypadek małżeństwa. Mąż od wielu miesięcy uskarżał się bowiem na to, iż jego żona nie chciała z nim rozmawiać. Z byle powodu wpadała w złość, a gdy ten domagał się wypełniania małżeńskich obowiązków, stawała się przygnębiona i apatyczna. Zarówno i w tym przypadku, jak i w poprzednim, egzorcysta wyrecytował Koran nad kobietą. Po krótkim czasie odezwał się jinn, który poinformował, że jest wynikiem rzuconego czaru, zaś sam urok znajduje się w grobie jej ojca. Kiedy mężczyźni poszli do grobu, odkopali go i odnaleźli w nim pukiel włosów i obcięte paznokcie kobiety. Po ich wydobyciu, pozbyli się ich, paląc je w „czystym” ogniu. Po wykonaniu tego rytuału kobieta została uwolniona ze szponów złego, a w jej małżeństwie zagościł spokój i harmonia.
Tak więc przypadki opętania przez złego ducha i odprawianie egzorcyzmów nad osobą zniewoloną odprawiane są na całym świecie bardzo podobne. Różni je jedynie nazwa religii i demona. Podstawą jest silna wiara i czystość ducha egzorcysty.