Lubi przewodzić. Posiada mocny charakter, silną wolę. Ma wzniosłe plany. Jest  wygadany. Czuły na słodkie słówka, daje się wtedy pokonać. Żywy i szybki. Krytyczny wobec otoczenia. Dociekliwy ponad miarę, podejrzliwy i wiecznie niespokojny. Jest indywidualistą, nie lubi tłoku. Ostrożny aż do przesady. Mimo wrodzonej nieufności wobec innych, sam jest obowiązkowy i solidny.

Kobieta

Pesymistka. Nie wierząc w powodzenie w miłości stroni od mężczyzn. W rezultacie jednak wierna w małżeństwie. Krytyczna wobec otoczenia. Robi to zresztą z talentem. Dobry mówca. Lubi trudną pracę.

Mężczyzna

Krytyczny. Szukający winy w innych, poza sobą. Pilny, Pracowity, bystry. Potrafi mimo popełnianych błędów, wmówić innym, że jest nieomylny. Skąpy, choć potrafi mieć gest, jeśli jest przekonany o jego słuszności.

Pies – charakterystyka chińskiego znaku zodiaku

Kto urodził się w roku Psa, ten jest uczciwy i ma szczery charakter. Nie boi się występować w obronie słusznej sprawy i broni ludzi, za których czuje się odpowiedzialny. Dzięki swoim zaletom ma wielu przyjaciół, na których sam także może liczyć w potrzebie.

Pies jest bardzo samodzielny. Odpowiedzialność i cierpliwość to cechy, dzięki którym jest lubiany przez nauczycieli i zwierzchników. Pies zawsze dąży do poznania prawdy, a jego dociekliwość nie zna granic. Pragnie być dobrze poinformowany, bo wierzy, że w ten sposób uda mu się zapobiec nieprzyjemnościom i kłopotom. Chętnie daje rady lub nawet otwarcie krytykuje cudze postępowanie. Czyni to z dobrej woli, choć niektórym jego postępowanie wydaje się irytujące. Pies przejmuje się opiniami innych i zawsze sumiennie je rozważa. Chce pokazać się otoczeniu z jak najlepszej strony i być osobą, na której można polegać . Dotrzymuje obietnic i nie zdradza cudzych tajemnic. Bez chwili wahania pomaga osobom, które poproszą go o wsparcie. Nie liczy na wdzięczność i nie obraża się na tych, którzy o nim zapomnieli. Pies zwykle dba, aby w jego otoczeniu panowała zgoda i miła atmosfera. Stara się łagodzić konflikty i szybko wyjaśniać nieporozumienia. Czasem jednak bywa kapryśny i marudny, a wtedy może wybuchnąć i powiedzieć wrogom kilka bardzo cierpkich słów.

Pies ma wesołą naturę i nie potrafi długo się martwić. Lubi dobrą zabawę, muzykę i taniec oraz spotkania w gronie przyjaciół. Samotność potrafi nawet doprowadzić go do depresji!

Urodzony pod znakiem Psa to człowiek zatroskany, „wieczny zamartwiacz”. Zawsze w defensywie, lub zawsze gotów do obrony.   Pies jest introwertykiem. Rzadko okazuje uczucia, otwiera się dla innych. Jeśli już to czyni to wtedy, gdy jest przekonany, że jest to absolutnie konieczne. Pies jest uparty. Uparty do najdalszych ekstrem upartości, ale nie dlatego, że bawi go upór dla przyjemności upierania się, lecz dlatego, że wie czego chce. Ta świadomość własnych dążeń i aspiracji czynić go może niekiedy cynicznym: jest to jednak cynizm oparty na pogłębionej umiejętności osądu warunków, potrzeb, aspiracji i możliwości. Dla pięknoduchów, uprawiających w życiu metodę „wishful thinking”, jest to cynizm, a w rzeczywistości – to raczej umiejętność stawiania zobiektywizowanej diagnozy. Tylko, że zwykle ta diagnoza stawiana jest w ostry, bezkompromisowy sposób, bez oglądania się na uczucia i ego innych.

Pies ma cięty język, ostre uwagi. Nie jest pies oryginalny w tym, że patrząc na drzewa nie widzi lasu. Jak krótkowidz patrzy na detale, a nie ogarnia całości. Mimo że jest pesymistą, że nie oczekuje wiele od życia, jest w pierwszym szeregu tych, którzy walczą z niesprawiedliwością, upominają się o prawo i interesy innych, często w warunkach wymagających wielkiej osobistej odwagi i samozaparcia. Ale w tej odwadze jest jedna słabość – brak wiary w skuteczność i sukces podjętego działania.

W głębi serca Pies nienawidzi tłumów, zgromadzeń i jest raczej nietowarzyskim stworzeniem. Czy dlatego, że kocha samotność? Nie. To dlatego, że sam pełen wątpliwości co do siebie, nie chce ich dzielić z innymi. Zbyt jest ambitny, by pękać. A w głębi serca jest lojalny, wierny, szlachetny i ufny, a przede wszystkim cechuje go głębokie poczucie obowiązku i odpowiedzialności. Na Psa można liczyć – nie zawiedzie zaufania. Pies dochowa sekretu, nawet wobec korzeni traw, jest dyskretny aż do samozagłady cywilnej. I może dlatego nie znosi zwierzeń sekretnych.

Pies budzi w innych zaufanie, skłania ich do wynurzeń. Nie lubi tego, ale często skłonność do dopomagania innym przełamuje barierę ostrożności, czy to wobec indywiduum, czy to wobec społeczeństwa. Pies cierpi gdy cierpi jego przyjaciel, ale cierpi również gdy trwa gdzieś wojna, gdy jest powódź, gdy ktoś gdzieś jest głodny. Cierpi cierpieniami innych dziś, i cierpi już na jutro, bo cierpienia i niepowodzenia i jurto muszą gdzieś, kogoś nawiedzić.

Pies jest filozofem, trochę moralista, a przede wszystkim lewicującym radykałem, konserwatorem i dysydentem. Nie dba o pieniądze. Kiedy je ma, mają je również inni. Gdy nie ma – nie martwi się. Komfort materialny nie jest dla Psa najważniejszą w życiu rzeczą.

Kiedy jednak dojdzie do przekonania, że potrzebuje pieniędzy – nie ma lepszego zdobywcy: potrafi wywąchać, wykopać i przynieść każdą kość!

Jest odpowiedzialnym pracownikiem i chętnie bierze na siebie trudne sprawy. Jest niezastąpiony tam, gdzie potrzeba dobrego organizatora lub kierownika. Lubi inicjować trudne przedsięwzięcia lub robić to, na co inni nie mieli sił się porwać.

Dzięki swej lojalności i oddaniu Pies jest doskonałym przywódcą i działaczem związkowym: w krajach kapitalistycznych, doskonałym kierownikiem różnych gałęzi przemysłu uspołecznionego, dobrym księgowym i wychowawcą. Dobry będzie w każdym zawodzie. Lojalny i oddany będzie każdemu biegunowi, który go przyciągnie.

Czasem wywołuje zaskoczenie, gdy Pies gwałtownie nawraca się, na przeciwny zmienia znak dotychczasowej lojalności i oddania.

Pies w miłości wg. horoskopu chińskiego

W miłości Pies jest szczery i prostolinijny, wierny i oddany. Świat Jego uczuć nie jest wolny od romantycznych rozterek, wynikający z jego własnych wątpliwości, z niedoceniania siebie, z wyolbrzymiania swych niepokojących go cech i słabości… Dlatego sam często sobie jest winien miłosne niepowodzenia: mężczyźnie ta słabość odbiera magnetyzm zdobywania kochanki, kobiecie zaś odbiera odwagę przyznania i okazania, ze cieszy ją miłość we wszelkich jej objawach i partnerskich interakcjach prokreacyjnych. A szkoda, bo trudno spotkać lepszego jak Pies partnera lub partnerkę. O swoich najgłębszych uczuciach i miłosnych tęsknotach Pies mówi bardzo niechętnie. Ze swoich sekretów zwierza się tylko najbliższym przyjaciołom. W miłości jest taktowny i delikatny. Wspólne zainteresowania i poglądy są dla niego bardzo ważne. Nie lubi, aby partner martwił się jego kłopotami czy nastrojami i niechętnie opowiada mu o swojej pracy. Często najpierw się z kimś szczerze zaprzyjaźnia, a dopiero potem odkrywa, że jest zakochany.

Zdrowie Psa jest mocne, choć Pies często się przepracowuje lub męczy. Dopiero, kiedy jest bardzo wyczerpany odkrywa, że już dawno powinien wybrać się na urlop.

Zaletą urodzonych w roku Psa jest wielka wytrwałość i wierność swoim poglądom.

Wadą bywa nadmierny krytycyzm i wtrącanie się w cudze sprawy wywołane poczucie, że to właśnie Psy są odpowiedzialne za losy całego świata.