Bywa nostalgiczna. Boi się przyszłości. Nie akceptuje obecnej sytuacji. Potrafi postępować nieszlachetnie w sytuacji dla niej niekorzystnej. Nie jest skłonna do poświęceń. Zarozumiała z pewna dozą pychy. Poddaje się jednak wielkim osobowościom i uzależnia się od nich. Goni za bogactwem. Jest z natury wytworna i kulturalna, ma zainteresowania artystyczne. Jest największą egocentryczką, ale potrafi dostrzec kłopoty innej osoby, a nawet bezinteresownie pomóc. Jest zmienna jak pogoda na wiosnę, pełna uroku. Sprawy jej serca rozgrywają się zwykle w sposób burzliwy

Kobieta

Skryta w okazywaniu uczuć. Potrafi opanować emocje. Sprawia wrażenie zimnej. Jest jednak gorąca w miłości i przyjaźni. Umysł ma praktyczny. Sposób bycia konwencjonalny. Krytyczna.

Mężczyzna

Typ egoisty dbającego o własne korzyści. Obdarzony silną wolą. Pełen uroku i pełen wielkich planów. Małżeństwo jego jest zazwyczaj bardzo udane. Kto urodził się w roku Kozy, ten jest ostrożny i przewidujący. Wierzy w dobry los i ma filozoficzną naturę. We wszystkich wydarzeniach stara się dostrzegać przejawy wyższego porządku.

Koza charakterystyka chińskiego znaku zodiaku

Koza nie przepada za zmianami i niespodziankami. Pragnie, aby jej życie było uporządkowane i spokojne. Ryzykowne sytuacje i trudne problemy męczą Kozę i sprawiają, że czuje się poganiana i zestresowana. Urodzeni w roku Kozy cenią ciszę i porządek. Z tego powodu Koza nie pragnie władzy czy innych przywilejów, które naraziłyby ją na konfrontację z innymi ambitnymi osobami.

Stara się odpowiadać tylko za siebie, unika doradzania i bez potrzeby nie wtrąca się cudze sprawy. Nie lubi podejmować ryzykownych decyzji i często długo marudzi i zwleka zanim się na coś zdecyduje. Chętnie zasięga porad i opinii różnych osób, a nad szczegółami debatuje w nieskończoność.

Koza to znak przede wszystkim kobiecy. Urodzeni pod jego wpływem ludzie są eleganccy, czarujący, uroczy, mają artystyczne usposobienie i skłonność do bliskiego obcowania z naturą. Byliby to ludzie najcudowniejsi ze wszystkich, gdyby nie to, że Koza to równocześnie pesymistą, przejmującą się wszystkim i wszystkimi.

Koza nigdy nie jest w pełni szczęśliwa i usatysfakcjonowana tym co ma. Przyjaciół i kolegów rozjątrza swymi kaprysami, nie zdając sobie sprawy z tego, że staje się po prostu nudziarzem. Brakuje jej samokontroli. Ciągle powinna więc oczekiwać, że ci inni będą dla niej cierpliwsi niż dla samych siebie. Potrafi być układna i zgodna, kiedy bardzo chce, ale to dlatego, aby wykorzystać innych, a niekiedy po to, aby żyć ich kosztem.

Koza nie dąży do niezawisłości za wszelką cenę. Chętnie przystosowuje się do każdych warunków i do każdego rodzaju życia – byle tylko przyniosło to jej minimum bezpieczeństwa. Nieśmiała, kobieco miękka /żeby nie powiedzieć zniewieściała/. Koza skłonna jest do zwierzeń i skarg. Kocha bowiem by jej radzić, by nią kierować i chce w ten sposób znaleźć się w centrum zainteresowania, mimo swej nieśmiałości i wiecznych wątpliwości. Chociaż nie wie w którą ścieżkę skręcić – prowadzona przez innych skręca w najlepszą. Koza nigdy nie przyzna, że samemu sobie zawdzięcza opały, w jakich się znalazła. Ogólnie rzecz biorąc nie ma ona ani poczucia odpowiedzialności, ani inicjatywy, ani wreszcie silnej woli. Stworzona została, by słuchać i podążać za innymi. Czy to przekreśla Kozę jako przywódcę, uniemożliwia jej sukces? Nie, w żadnym razie. Wprost przeciwnie. Te właśnie cechy stają się nieocenioną podstawą sukcesu i kariery, byle tylko wybrać właściwą profesję. Aktorem czy muzykiem będzie Koza znakomitym: słuchając reżysera czy dyrygenta – wejdzie na szczyty swego zawodu. Także w dziennikarstwie /będzie dobrym dziennikarzem, ale nigdy redaktorem naczelnym/,a w administracji państwowej jest Koza murowanym kandydatem do wielkiego sukcesu zawodowego; słabości charakterologiczne stają się jej siłą w stosownych układach odniesień wzajemnych.

Koza jest pracowita i wytrwała, ale potrafi też sprytnie zrzucać swoje obowiązki na innych. Ma wielu pomocników i zastępców. Szybko się uczy, łatwo zdobywa zaufanie ważnych osób i jest lubiana przez współpracowników. Nie lubi monotonnych zajęć i czasem bywa bardzo zapominalska. Sprzyja jej szczęście w sprawach materialnych, ale wiele pieniędzy wydaje na swoje wygody i przyjemności. Ceni sztukę i zna się na urządzaniu domu. Jest towarzyska i ma oddanych przyjaciół, których chętnie zaprasza i gości. Koza lubi wakacyjne wyjazdy, ale niechętnie wybiera się w naprawdę długie podróże. Bardzo przywiązuje się do całego swojego otoczenia. Jest idealistką i chętnie działa społecznie lub w imię różnych ideałów. Wierzy, że dzięki jej staraniom świat stanie się chociaż trochę lepszy. Swoje pomysły realizuje z wielką odwagą i poświęceniem. Chętnie pomaga bliskim ludziom i zawsze stara się naprawić szkody, jakie zdarzyło jej się wyrządzić innym. Nie lubi oszustw i trzyma się z dala od plotek oraz intryg. Z tego powodu wiele osób powierza Kozie swoje tajemnice i sekrety. Niektórzy jednak starają się wykorzystać dobre serce i dobroduszność Kozy. Koza nie potrafi się długo gniewać, choć nie zaufa ponownie osobie, która ją zraniła.

Koza w miłości

W dążeniu do poczucia bezpieczeństwa, Koza mężczyzna i Koza kobieta dążą do małżeństwa z bogatym i wpływowym partnerem.

Rzadko zdarza się, by Koza była nieszczęśliwa czy źle urządzona w życiu. Jej rogi odstraszają bojaźliwych przeciwników, futro zapewnia jej ciepło i komfort, a smaczną trawę znajdzie wszędzie. Zawsze spada na cztery łapy i będzie jej dane to, co w Japonii nazywają I-SZOKUU / życie w warunkach pełnego korzystania ze wszystkich zmysłów, z dobrym jedzeniem, luksusową odzieżą, itp… jednym słowem – pełny komfort materialny umie bowiem we właściwym czasie zastukać do właściwych drzwi.