W najstarszych pismach indyjskich opisane są stany hipnotyczne. Trzy tysiące lat temu w starożytnym Egipcie hipnoza była używana do leczenia terapeutycznego, znana była również w starożytnym Rzymie i Grecji, a jednak nadal otoczona jest tajemniczością. Entuzjaści darzą ją czcią a sceptycy niezasłużoną pogardą. Potoczne mniemanie, iż hipnoza wymaga udziału czynnika nadprzyrodzonego wynika z niewiedzy i jest całkowicie nieuzasadniona. Hipnoza to klucz, który otwiera zamek do najtajniejszych zakamarków naszej podświadomości, w której ulokowane są nasze wspomnienia, ukryte pragnienia, zapomniane talenty, a także to, czego nie akceptujemy: wściekłość, żal, traumy przebyte we wczesnym dzieciństwie, agresję, wszystko, co „wykasowaliśmy” z naszego świadomego umysłu.
Odmienny stan świadomości w trakcie hipnozy charakteryzuje się zwiększoną aktywnością prawej półkuli mózgu, która odpowiada między innymi za wizualizację, pamięć oraz wyobraźnię. Trans hipnotyczny jest stanem głębokiego odprężenia i zogniskowaniem uwagi na aspektach świata wewnętrznego. Hipnoza jest naturalnym stanem – człowiek codziennie wielokrotnie zapada w stan hipnotyczny w tak płynny sposób, że nawet tego nie dostrzega. Wystarczy, że w trakcie prowadzenia auta odpływamy myślami na kilka minut, mózg wchodzi wtedy w częstotliwość fal alfa – są to fale charakterystyczne dla stanu głębokiego odprężenia i koncentracji na obrazach wewnętrznych, takich jak w stanie hipnozy. Dobrym przykładem będzie również stan, gdy czytamy ciekawą książkę, która swoją fabułą całkowicie nas pochłania, koncentrujemy się wtedy na jej treści i pozwalamy pochłonąć się całkowicie wizualizacjom.
Umysł na poziomie subiektywnym i obiektywnym
Każdy człowiek posiada umysł, który działa na dwóch poziomach: subiektywnym i obiektywnym. Umysł obiektywny ma przewagę w stanie absolutnej przytomności, koncentruje się na zewnętrznym świecie a dane o nim gromadzi poprzez wykorzystane pięciu zmysłów fizycznych takich jak dotyk, wzrok, słuch, smak, węch. Umysł obiektywny wyciąga wnioski w oparciu o dane i doświadczenie oraz wiedzę gromadzoną przez innych ludzi. Rozumowanie umysłu obiektywnego poddane jest całkowicie logice, każda fantastyczna myśl zostaje natychmiast odrzucona. Natomiast umysł subiektywny, czy też podświadomy działa na podstawie intuicji, emocji, widzi obrazy nie używając do tego organów wzroku. W trakcie hipnozy umysł obiektywny ustępuje pola umysłowi subiektywnemu, w tym czasie umysł subiektywny sprawuje kontrolę nad człowiekiem, z kolei podczas hipnozy oddaje on swoją władzę na rzecz sugestii hipnotyzera. Stopień, z jakim hipnotyzer posiada władzę nad umysłem jest zależny od tego, jak daleko umysł obiektywny został odsunięty na drugi plan. Nie należy się obawiać hipnozy. Hipnotyzer w żaden sposób nie jest w stanie wpłynąć i zmienić naszych podstawowych zasad, nie ma w trakcie hipnozy wystarczającej władzy, aby zmienić nasze wartości moralne, etyczne czy duchowe, które są w nas bardzo mocno zakorzenione.
Hipnoza jest skutecznym narzędziem terapeutycznym.
W każdej pracy psychoterapeutycznej, a szczególnie w tej opartej na psychoanalizie pacjent dąży do przypomnienia sobie minionych zdarzeń i reakcji psychicznych na nie, aby poprzez ich analizę, dotrzeć do fundamentu danego wzorca myślowego. Odsłonięcie i przypomnienie sobie takiego zdarzenia na jawie zazwyczaj wymaga długich posiedzeń i wielu godzin spędzonych u psychoterapeuty, ponieważ umysł obiektywny dysponuje wspomnieniami wraz z naleciałością później nabytej wiedzy, jak również z późniejszymi doświadczeniami. Jeśli zdecydowaliśmy się na wyparcie z pamięci jakiegoś zdarzenia, trzeba długiego czasu na jawie, aby sobie o nim przypomnieć. Czasami jest to wręcz niemożliwe. W stanie hipnozy, kiedy jesteśmy zahipnotyzowani „rozum‘’ nie stoi na przeszkodzie, aby zostało przywołane wspomnienie w swojej pierwotnej postaci. W trakcie hipnozy występuje pamięć bezpośrednia, przeżywamy na nowo przeszłe zdarzenie i przyjmujemy wobec niego postawę, jaką mieliśmy w okresie jego zaistnienia. Bez osądów nabytych przez nas od czasu pierwotnego zdarzenia do jego późniejszego przywołania.
Hipnoza i jej zastosowanie
Hipnoza ma szerokie zastosowanie: pomaga w leczeniu zaburzeń nastroju i emocji, stosowana jest również w walce z bólem, w przebiegu zmian chorobowych, jak również w trakcie zabiegów medycznych. Wspomaga procesy zdrowienia w wielu stanach chorobowych, wzmacniając układ odpornościowy, jak i mobilizuje układ immunologiczny, harmonizuje także układ hormonalny. Pomaga w walce z nałogami. Poprzez hipnozę możemy dotrzeć do ukrytych zasobów naszych talentów i możliwości. W sporcie oraz w nauce może pomóc w osiągnięciu lepszych wyników.
Również w biznesie pomaga pokonywać przeszkody stojące na drodze do wyznaczonego celu oraz przezwyciężać nasze własne ograniczenia. Większość z nas bagatelizuje potencjał hipnozy, niestety informacje, jakie ludzie posiadają na jej temat nie są wystarczające, aby skutecznie sięgali do jej skarbca. Hipnoza sceniczna odebrała jakoby powagę i wiarę w leczenie poprzez hipnozę terapeutyczną. Przez pokazy sceniczne ludzie kojarzą hipnozę z człowiekiem udającym zwierzę na scenie lub kobietą, która niczym marionetka wykonuje polecenia hipnotyzera. Myślą, że hipnotyzer może zmusić ich do robienia innym krzywdy, że stracą całkowitą kontrolę nad umysłem. Zwyczajnie odczuwają strach na myśl o hipnozie, zupełnie niepotrzebnie. Dobry hipnotyzer za pomocą tak zwanej sugestii post hipnotycznej może skutecznie polepszyć naszą samoocenę, która ma niebywały wpływ na jakość naszego życia. Stan transu pozwala zaznać prawdziwego wypoczynku. Wielu z nas w dzisiejszym świecie, zapomniało, jak to jest dać wytchnienie umysłowi oraz jak to jest być naprawdę i w pełni zrelaksowanym. Mam nadzieję, że poprzez ten artykuł przybliżyłem wam, choć trochę działanie hipnozy oraz jej zbawienny wpływ na nas. Przed pójściem do gabinetu, zapoznajmy się z opiniami na temat hipnotyzera. Pamiętajmy, że tak jak w innych dziedzinach dzielą się na tzw. „z powołania” i na takich, którzy tylko chcą na nas zarobić. Możemy również, aby dokonać dobrego wyboru użyć naszej intuicji, która nigdy się nie myli, oczywiście jeśli mamy do niej dostęp.
Żadne słowa i żadna teoria nie przedstawi w pełnej krasie czym jest hipnoza, trzeba jej doświadczyć, aby w pełni ją zrozumieć i ujrzeć jej piękno.
Więcej informacji o hipnozie regresyjnej